W szczególnych sytuacjach państwo będzie mogło wydać zgodę na ślub między bliskimi krewnymi.
Fot. Adobe Stock, licencja standardowa (wygenerowany przy pomocy AI)
Storting przyjął nowelizację ustawy o małżeństwie. Zmiana prawa delegalizuje możliwość legalizacji związków pomiędzy kuzynostwem i bliższymi krewnymi. Jak informują osoby zaangażowane w sprawę, walka o nowe przepisy trwała 24 lata.
Deputowani głosowali nad nowelizacją 17 czerwca. Nowe prawo oznacza, że w Norwegii nielegalne będzie zawieranie małżeństw pomiędzy kuzynostwem i bliższymi krewnymi. Kraj fiordów nie będzie respektował także takich związków, jeśli były zalegalizowane przed organami innego państwa, a jedna ze stron była w chwili zawierania małżeństwa obywatelem lub obywatelką Norwegii.
– To bardzo dobra wiadomość. Widzimy wyraźny związek pomiędzy przymusowym małżeństwem, a zawieraniem małżeństwa z kuzynostwem – skomentowała na łamach NRK Jasmina Holten, ekspertka norweskiej policji do spraw przestępstw honorowych.
Zadecydowały konsekwencje zdrowotne
Wśród argumentów podnoszonych w trakcie dyskusji, szczególną rolę zyskały dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI). Przedstawiciele instytucji zwracali uwagę, że pokrewieństwo między rodzicami zwiększa prawdopodobieństwo występowania chorób u dzieci. Jak wynika z danych FHI, w latach 2013-2017 nad fiordami rodziło się 340-380 dzieci poczętych w parach kuzynów lub bliskich krewnych.
Jak w rozmowie z NRK wyjaśniła Jasmina Holten, małżeństwa zawierane przez członków rodziny częstwo wiązały się z tragicznymi historiami. Zdarzało się, że norweska policja prowadziła śledztwa, wobec przekazania do związku dzieci w wieku czterech oraz ośmiu lat. – Dzieci i młodzież w takich sytuacjach mają w rzeczywistości niewielkie możliwości wyboru innego partnera niż ten z góry ustalony, bez narażania się na represje – dodała.
Ekspertka wyjaśnia, że choć zdarzają się małżeństwa kuzynów zawierane z miłości, za większością tego typu związków kryje się przymus i przemoc.Fot. Adobe Stock, licencja standardowa
Jak informuje FHI, w latach 2010-2017, 24 proc. pakistańskich małżeństw zawieranych w Norwegii stanowiły związki między bliskimi. Wśród Pakistańczykó urodzonych nad fiordami, odsetek spadał do 17 proc. Zjawisko funkcjonowało, jednak w mniejszym stopniu, także wśród Marokańczyków i Turków zamieszkujących obszary wiejskie kraju fiordów.
Źródła: NRK, MojaNorwegia.pl
30-06-2024 13:47
3
0
Zgłoś