Spiesz się, zostało tylko:

9
DNI

Ostatnia szansa na rozliczenie podatku!

Odzyskaj podatek

Aktualności

W Norwegii wykryto pierwsze przypadki mutacji koronawirusa. Zakażeni to uczestnicy wycieczki

Monika Pianowska

19 października 2020 11:43

Udostępnij
na Facebooku
1

Instytut potwierdził, że to pierwszy przypadek odkrycia tej mutacji w Norwegii. / zdjęcie ilustracyjne adobestock/licencja standardowa/Thaut Images

W Norwegii odnotowano pierwsze przypadki osób zarażonych zmutowaną wersją koronawirusa. Jego pojawienie się nad fiordami Instytut Zdrowia Publicznego (Folkehelseinstituttet) wiąże na razie z wycieczką autokarową, w której uczestniczyli zakażeni pasażerowie i która doprowadziła do małych ognisk infekcji w kilku miejscach w kraju.
Reklama
Informacje te w połowie października przedstawił Stortingowi minister zdrowia Bent Høie. – Wirus należy do podgrupy genetycznej i ma unikalne mutacje, których wcześniej nie widzieliśmy w Norwegii. Jedna z nich może prawdopodobnie zwiększyć zdolność wirusa do infekowania komórek, a tym samym sprawić, że będzie bardziej zaraźliwy – powiedział.

Trasa pełna infekcji

Wspomniana wycieczka rozpoczęłą się 15 września, trwała sześć dni i obejmowała 14 przystanków w sumie w ośmiu okręgach. Autokar z pasażerami w wieku 67-84 lat odwiedził sześć miejsc noclegowych podczas podróży przez  Østlandet, Dovre i Vestlandet. Uczestnicy podróży to mieszkańcy Jæren. Według Instytutu Zdrowia Publicznego pasażerowie spowodowali lokalne przypadki infekcji, m.in. w Røros, Lillehammer, Dovre, Molde, Førde i Kvam, a także dalej w Lillehammer, Molde i Kristiansund.

Z sześciodniową wycieczką powiązano ponad 100 przypadków infekcji. FHI zbadał materiał genetyczny koronawirusa pobrany od wielu jej uczestników – w efekcie wykryto wariant wirusa ze zmianą w największym białku powierzchniowym, tak zwanym białku wypustek, odpowiedzialnym za zdolności wirusa do wiązania się z komórkami człowieka. Należy on do genetycznej podgrupy o nazwie B. 1.160.
Wycieczka objazdowa po kraju przyczynła się do powstania kilku lokaln\ych ognisk epidemii./zdjęcie ilustracyjne

stock.adobe.com/standardowa/ Егор Гангало

Instytut potwierdził, że to pierwszy przypadek odkrycia tej mutacji w Norwegii, jednak dokładnie nie wiadomo, jak i kiedy wirus przybył do kraju. Dalsze badania pomogą jaśniej określić, czy był on obecny w kraju fiordów przed falą infekcji powiązanych z podróżą autokarem i czy będzie się dalej rozprzestrzeniać w Norwegii. Wirusy z tą samą mutacją wykryto już wcześniej w Australii, a podobne również w Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach europejskich.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jan Kowalski

19-10-2020 15:08

Znowu mocno spoznione informacje. Teraz odkryli nowa mutacje w Trondheim. Szczepionki nie bedzie.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram