Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Zdrowie

W Norwegii brakuje blisko 1300 leków. Na liście m.in. antydepresanty czy środki przeciwbólowe

Emil Bogumił

26 października 2022 16:15

Udostępnij
na Facebooku
W Norwegii brakuje blisko 1300 leków. Na liście m.in. antydepresanty czy środki przeciwbólowe

Temat niedoborów leków w Norwegii wywołuje kontrowersje od kilku lat. Fot. Albin Olsson, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons (zdjęcie poglądowe)

Norweska Agencja Leków do połowy października odnotowała 1258 leków, których choć raz nie można było uzyskać w ciągu 2022 roku. Farmaceuci ostrzegają, że liczba wciąż może się powiększać. Dotychczasowy rekord ustanowiono w 2020 roku, kiedy zarejestrowano 1391 braków.
– Prognozy wskazują, że zbliżamy się do kolejnego rekordowego roku w skali niedoborów leków – stwierdziła na łamach NRK Ingrid Aas z Norweskiej Agencji Leków. Sprawą zajęło się również norweskie Stowarzyszenie Farmaceutów (Apotekforeningen). W maju opublikowało raport, z którego wynika, że 97 proc. pacjentów otrzymuje wszystkie niezbędne leki. Odsetek w ogóle niezrealizowanych recept ma wynosić 0,7 proc. z około 400 tys. wydawanych w ciągu roku recept przyznają przedstawiciele organizacji.

Tych leków brakuje

Problemy z wydawaniem leków szczególnie widoczne były w Norwegii w okresie pandemii, kiedy zaburzone zostały łańcuchy dostaw. Jak precyzuje redakcja NRK, wśród braków wyróżniają się środki antydepresyjne, tabletki antykoncepcyjne, syropy na kaszel, środki przeciwbólowe oraz tabletki z jodem. Farmaceuci zgłaszają także braki leków wspomagających leczenie nowotworów i innych chorób przewlekłych. 

Według danych z 26 października, w aptekach brakowało m.in. Stalevo (stosowany w leczeniu choroby Parkinsona), Procren Depot (leczenie raka prostaty i endometriozy) oraz Spirixu (choroby układu naczyniowo-krążeniowego). Agencja Leków przewiduje, że problemy z dostępnością wybranych medykamentów potrwają do połowy grudnia. Instytucja informuje o niedoborach za pośrednictwem strony internetowej.
W 2008 roku na liście braków w Norwegii znajdowały się 34 leki.

W 2008 roku na liście braków w Norwegii znajdowały się 34 leki. Fot. pxhere.com

Norwegia będzie produkować leki?

Działania w sprawie zapowiedział Urząd ds. Zdrowia (Helsedirektoratet). Instytucja proponuje powołanie Rady ds. Produkcji Leków. Nowa jednostka ma sprawdzić, czy zaopatrywanie norweskich magazynów będzie lepiej funkcjonowało, gdy kraj fiordów sam wyprodukuje niezbędne medykamenty, zamiast sprowadzać je z zagranicy. – To właśnie rynek zagraniczny okazał się funkcjonować nie do końca optymalnie. Rodzi to dyskusję, czy nie powinniśmy mieć własnej produkcji leków – stwierdził zastępca dyrektora Urzędu ds. Zdrowia, Espen Nakstad.
Jak tłumaczą lekarze i farmaceuci, produkcja części medykamentów została ograniczona lub wstrzymana przez wzgląd na brak surowców. W całej Europie odnotowane są także przypadki wykupywania leków „na zapas”. Sytuacja, zauważalna w okresie pandemii, powtórzyła się w wyniku napiętej sytuacji międzynarodowej, powstałej po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Źródła: NRK, Legemiddelverket, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok