Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Uwaga na przewóz ryb przez granicę. Norwegia podwaja mandaty za przemyt Aktualności
Maja Zych 12 maja 2019
08:00

Uwaga na przewóz ryb przez granicę. Norwegia podwaja mandaty za przemyt

2
Skomentuj
W zeszłym roku skonfiskowano ponad 6,5 tony nielegalnie przewożonych ryb. pxhere.com / CC0 Public Domain
30 kwietnia tego roku Prokurator Generalny (Riksadvokaten) podjął decyzję o podwojeniu wysokości kar finansowych za przemyt ryb. Teraz wszystkim osobom, które nie będą przestrzegać obowiązujących limitów, grozi nie tylko 8 000 koron grzywny, ale też dodatkowo 200 koron za każdy nielegalny kilogram ryby lub produktów rybnych.
Norweskie władze liczą, że większe konsekwencje finansowe odstraszą nieuczciwych turystów, którzy nadmiernie eksploatują łowiska i oprócz strat finansowych powodują też nieodwracalne szkody dla ekosystemu.
Reklama

Nielegalny przewóz towarów

 Minister rybołówstwa Harald T. Nesvik przyznaje, że zwiększone mandaty mają przede wszystkim uderzyć w zagranicznych turystów, którzy wywożą z Norwegii takie ilości towarów, które pozwalają im czerpać z tego własne zyski.

– Jestem dość zadowolony, że Prokurator Generalny podjął decyzję o podwojeniu stawek za przemyt ryb. Jest to zarówno przestępczość ekonomiczna, jak i środowiskowa, która osłabia kontrolę nad wydobyciem zasobów z morza i jest niszcząca dla tej poważnej części turystycznego przemysłu rybnego – mówi Nesvik.

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Przemysłu i Rybołówstwa w ubiegłym roku w Norwegii dokonano 68 konfiskat ponad 6,5 tony produktów rybnych, podczas gdy od początku roku zajęto już ponad 2,3 tony. Znaczną część zatrzymanego towaru stanowią filety z dorsza.

Ostrzejsze przepisy już od 2018

Przepisy regulujące przewóz ryb przez granicę zostały zaostrzone już 1 stycznia 2018 roku. Od zeszłego roku dopuszcza się wywóz z kraju do 20 kilogramów złowionych ryb, o ile działalność wędkarzy jest zarejestrowana w jednej z legalnych firm, sprawujących pieczę nad rekreacyjnym połowem – w przeciwnym razie limit wynosi jedynie 10 kg. Prawo zabrania też wywożenia nieobrobionych ryb w całości.

Najważniejsze informacje na temat turystyki wędkarskiej w Norwegii można znaleźć w specjalnej broszurze w języku polskim.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
krakusik
krakusik 30-05-2019 15:59

Wieloryb to nie ryba.
Nie mozesz zjesc na miejscu?

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
mariusz kaczynski
mariusz kaczynski 30-05-2019 14:10

mam pytanie jak to jest z rybakami pracujacymi w norwegii? ja mam np 40 kg wieloryba dostalem go od firmy i chce zabrac do polski co mam zrobic???

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas