Podatki w Norwegii to nasza specjalność
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Uciekają przed słońcem, powodując wypadki. Renifery szukają cienia w tunelach Aktualności
Maja Zych 03 sierpnia 2018
08:00

Uciekają przed słońcem, powodując wypadki. Renifery szukają cienia w tunelach

1
Skomentuj
W wielu miejscach w Norwegii można napotkać znaki, ostrzegające kierowców przed dzikimi zwierzętami na drogach. By Arno van den Tillaart (originally posted to Flickr as Magerøya, Norge) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons
Niezwykle wysokie temperatury w całej Norwegii są uciążliwe nie tylko dla większości mieszkańców – również zwierzęta źle znoszą ostre słońce i szukają miejsc, w których mogłyby się schłodzić. Pracownicy Państwowego Zarządu Dróg (Statens vegvesen) ostrzegają kierowców, aby zachowali szczególną ostrożność – coraz więcej reniferów i owiec chowa się przed upałem w tunelach, co znacznie zwiększa ryzyko wypadków.
Od 10 lipca w Norwegii zgłoszono aż 44 przypadki potrącenia zwierząt. Zagrożenie jest większe w szczególności w północnej części kraju.
Reklama

Chowają się przed słońcem

W okresie letnim na norweskich drogach można częściej zauważyć zwierzęta, które szukają schronienia przed prażącym słońcem. Wiele z nich zatrzymuje się w tunelach, w których mogą liczyć na cień i nieco niższe temperatury – sprawa dotyczy głównie reniferów, które nie są przystosowane do tak intensywnych upałów.

– W połowie lata otrzymujemy w głównej mierze zgłoszenia o zwierzętach, które poruszają się po drogach i wzdłuż nich, i kiedy temperatura się podnosi, w niektórych przypadkach zwierzęta wchodzą do tuneli, aby się schłodzić – tłumaczy Siril Veiåker Nilsen z Centrali Ruchu Drogowego z regionu Nord.

Może dojść do wypadku

Zwierzęta na drogach mogą być dużym zagrożeniem dla kierowców – wystarczy chwila nieuwagi, żeby doszło do wypadku. W szczególności w słabo oświetlonych tunelach ryzyko jest dużo większe, a czas i miejsce na reakcję są znacznie ograniczone. Jedynie od 10 lipca zarejestrowano 44 wypadki drogowych z udziałem reniferów i owiec.

– Zachęcamy kierowców, aby zachowali ostrożność w regionach, gdzie znajdują się znaki o zagrożeniu spotkaniem zwierząt pastwiskowych i dzikich. Nie zawsze jest równie łatwo dostrzec zwierzę, które pasie się na skraju drogi. Rozsądnie byłoby zmniejszyć prędkość – mówi Nilsen.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Ryszard Pobozny
Ryszard Pobozny 03-08-2018 17:12

Jak nie renifery , to owce. Zaden problem . To standart na gorskich drogach. Nawet sarny sie zdarzaja.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas