Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,15%, 100 000kr. over 5 år, kost 37 120kr., Totalt 137 120kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Trzeci dzień Świąt pod znakiem zagrożenia lawinami. Ratownicy proszą o rozwagę w górach Aktualności
Monika Pianowska 27 grudnia 2017
11:00

Trzeci dzień Świąt pod znakiem zagrożenia lawinami. Ratownicy proszą o rozwagę w górach

Skomentuj
Mimo że pod koniec roku pogoda w górach zachęca do wycieczek, istnieje zagrożenie lawinami śnieżnymi. wikimedia.org/ fot. dahu1/ CC BY-SA 3.0
Pracownicy Norweskiego Czerwonego Krzyża, koordynujący akcje ratownicze w rejonach górskich, apelują o ostrożność. Wszyscy, którzy wybierają się na wycieczki w góry lub kilkudniowy pobyt w chatce, muszą się mieć na baczności. Wzrosło bowiem ryzyko lawin śnieżnych – szczególnie w regionie Vestlandet.
Od 27 grudnia pogoda może zachęcać do wypraw po górskich szlakach i jazdy na nartach. W związku z ociepleniem, odwilżą i silnym wiatrem najmniej bezpiecznie będzie w okolicach Voss, Hardanger i Indre Sogn, informuje Norweski Departament ds. Dróg Wodnych i Energetyki (NVE).
Reklama

Zdradliwy śnieg i trzeci poziom zagrożenia

W okresie świątecznym Czerwony Krzyż miał sporo pracy, ponieważ ratowników wzywano do pomocy ludziom, którzy albo zostali ranni podczas górskich wypraw, albo pogoda uniemożliwiła im dalsze wędrówki. Akcje przeprowadzono w Sørlandet i Sunnømøre.
Zarówno wolontariusze, jak i meteorolodzy są świadomi ryzyka, jakie niesie ze sobą poprawa pogody na południowym zachodzie Norwegii. Zachęceni sprzyjającymi warunkami posiadacze domków w górach od 27 grudnia mogą licznie wyjeżdżać w plener. Na szlakach jednak wcale nie jest bezpiecznie z uwagi na podwyższone w ostatnich dniach (poziom 3, pomarańczowy) zagrożenie osuwaniem się mas śnieżnych.
Tereny górskie zagrożone lawinami śnieżnymi (stan na 27.12.17)
Tereny górskie zagrożone lawinami śnieżnymi (stan na 27.12.17) http://www.varsom.no/snoskredvarsling/varsel/Voss/2017-12-27/screenshot
Chociaż poziom 2 (żółty) może się wydawać tylko fałszywym alarmem,  również nie należy go bagatelizować. Pracownicy NVE zalecają regularne sprawdzanie stanu zagrożenia lawinami na stronie departamentu.

Polskie góry nie rozpieszczają turystów, a turyści – ratowników

Końcówka grudnia również i w polskich górach pod względem pogody nie okazała się zbyt łaskawa, a władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) zaapelowały do turystów o rozsądek.

W drugi dzień Świąt TOPR-owcy reagowali wielokrotnie na wezwania poszkodowanych amatorów górskich wycieczek, brali również udział w akcjach poszukiwawczych. Nie wszystkie interwencje zakończyły się szczęśliwie.
Najczęstszymi przyczynami wypadków także 26 grudnia były poślizgnięcia i upadki z dużych wysokości. Ratownicy przetransportowali śmigłowcem łącznie siedem osób, jednak mimo sprawnie przeprowadzanych akcji dwie młode osoby w wyniku obrażeń właśnie po upadku straciły życie. Jedna kobieta trafiła do szpitala w ciężkim stanie.

Przed wycieczką najpierw ruszyć głową...

Nie zawsze jednak to trudne warunki, nieostrożność czy zwykły pech doprowadzały do niefortunnych sytuacji. Pracownicy TOPR ratowali też z opresji osoby, które znalazły się w potrzasku wkutek braku doświadczenia i... rozwagi.

Drugiego dnia Świąt ratownicy na wezwanie grupy 45 osób (w tym trzech rodzin z dziećmi) zjawili się nad Morskim Okiem. Jak się okazało, turyści wykazali się nieumiejętnością planowania wycieczek, bo na szlak wyruszyli za późno. W górach zastał ich zmrok i nie potrafili wrócić, ponieważ ostatnia dorożka odjechała ok. godz. 17:00, a sami nie zaopatrzyli się nawet w latarki.
Na szczęście w grupie nie było poszkodowanych, dlatego wystarczył wóż policyjny, który oświetlił turystom drogę powrotną. TPN przypomina jednocześnie, że na oficjalnej stronie internetowej parku codziennie pojawiają się zaktualizowane informacje turytyczne.
Źródła: vg.no, tvn24.pl, tvp.info
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas