Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Czerwony alarm na górze Mannen. Możliwe kolejne lawiny

Monika Pianowska

16 października 2017 10:00

Udostępnij
na Facebooku
Czerwony alarm na górze Mannen. Możliwe kolejne lawiny

Widok na masyw górski Trolltindene znad rzeki Rauma (Romsdalen). Częścią masywu jest góra Mannen. wikimedia.org/ fot. Ximonic (Simo Räsänen)/ CC BY-SA 3.0

W najnowszym raporcie z 16 października Norweski Departament ds. Dróg Wodnych i Energetyki (NVE) poinformował, że na górze Mannen w gminie Rauma utrzymuje się najwyższy poziom zagrożenia lawiną kamienną (czerwony).
Prędkość obrywających się okruchów skalnych wzrosła do 35/36 centymetrów na dobę, a w związku z potencjalnym niebezpieczeństwem okoliczni mieszkańcy zostali ewakuowani drugi raz w przeciągu dwóch tygodni.

Sytuacja jest niepewna

W nocy z 15 na 16 października odnotowano 11 osuwisk, głównie w górnych partiach, a najgroźniejsza sytuacja miała miejsce o godz. 4:10 i trwała około 5 minut. Właśnie w minioną niedzielę alarm zmienił się z czerwonego na pomarańczowy.

Pracownicy NVE zapewniają, że kontrolują sytuację, jednak góra jest wciąż niestabilna i możliwe, że w ciągu najbliższych dni osuwiska nie ustąpią. Uzależnione jest to od pogody.
Mannen.
Mannen. nrk.no/ fot. NRK/ screenshot

Niebezpiecznie od początku miesiąca

Góra Mannen to część pasma górskiego w zachodniej części Romsdalen wzdłuż rzeki Rauma. W tym roku „obudziła się” 5 października, w związku z czym NVE ogłosiło czerwony alarm zagrożenia lawinowego.

Zarządzono wtedy ewakuację mieszkańców oraz sprowokowanie osuwisk za pomocą wpompowania wody w masyw. 8 października mieszkańcy mogli wrócić do swoich domów i przez jakiś czas dzięki niższym temperaturom i znikomym opadom poziom zagrożenia utrzymywał się w normie.
Okresowe pomiary w tym obszarze wykazały ruchy skalne na wysokości między 600 a 1200 m n.p.m. Ze względu na wzrastające zagrożenie lawiną skalną zainstalowane zostały tam kamery monitorujące sytuację oraz specjalistyczne urządzenia, które na bieżąco dokonują pomiarów.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram