Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

„To nie moment, by znosić wszystkie obostrzenia”. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia walkę z pandemią

Emil Bogumił

03 lutego 2022 17:00

Udostępnij
na Facebooku
2
„To nie moment, by znosić wszystkie obostrzenia”. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia walkę z pandemią

Na zdjęciu: dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus (fotografia archiwalna). Fot. materiały prasowe ONZ, Elma Okic/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Na przełomie stycznia i lutego 2022 roku część państw europejskich postanowiło zliberalizować środki przeciwpandemiczne. Wśród nich znalazły się Norwegia, Dania i Włochy. Działania poszczególnych rządów oraz sytuację epidemiczną 1 lutego ocenili przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Reklama
– Jest za wcześnie, by jakikolwiek kraj ogłosił zwycięstwo lub klęskę w walce z pandemią – stwierdził we wtorek dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Przyznał też, że w wielu państwach wzrasta liczba zgonów, a szczyt zakażeń wariantem omikron jeszcze nie nadszedł. Zalecił także monitorowania najnowszej mutacji. Nie nakłaniał jednak do zaostrzenia restrykcji. – Niepokoi nas przekonywanie, że mniejsze narażenie na ciężki przebieg choroby i wysoki wskaźnik szczepień sprawiły, że środki są już niepotrzebne. To nieprawda – dodał dyrektor WHO.

„To nie powinno mieć miejsca”

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia zwracają uwagę, że sytuacja epidemiczna w każdym państwie jest inna, a rządy nie powinny wzorować się na decyzjach władz w krajach sąsiadujących. Dodają też, że nie powinno dochodzić do kolejnych wzrostów zakażeń. – To nie powinno mieć miejsca, gdy mamy narzędzia, które powinny temu zaradzić – zwróciła uwagę ekspertka WHO Maria Van Kerkhove. Wskazała, że szczepienia, zakrywanie ust i nosa oraz pozostałe restrykcje powinny powstrzymać pogarszającą się sytuację epidemiczną wywołaną wariantem omikron.
WHO ocenia obecną sytuację jako przejściową. Kolejnym krokiem może być powrót do obostrzeń lub wygrana z pandemią.

WHO ocenia obecną sytuację jako przejściową. Kolejnym krokiem może być powrót do obostrzeń lub wygrana z pandemią.Fot. Pixabay

Pomimo rekordowej liczby zakażeń koronawirusem wariantem omikron, od 1 lutego Dania zniosła wszystkie restrykcje związane z pandemią. Zrezygnowano m.in. z potrzeby okazywania certyfikatów covidowych w pubach. Tego samego dnia część ograniczeń wycofał rząd Włoch. Podróżujący unikną m.in. dodatkowych testów na granicy.

Liberalizację obostrzeń 1 lutego ogłosił rząd Norwegii. Wycofano limity obowiązujące uczestników wydarzeń oraz gości restauracji. Służby nie wymagają także wykonania testu na obecność koronawirusa podczas przekraczania granicy. Jeszcze w styczniu Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany w diagnozowaniu obywateli. Dotychczasowy schemat oceniono jako nieskuteczny w przypadku obecnej sytuacji epidemicznej.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Solomun .

04-02-2022 12:55

Ten na zdjęciu jest Przestępcą.

55555555 55555555

03-02-2022 19:52

O tak nie po to tak ciężko pracowali nad obciążeniami, zdemolowaniem gospodarki świat nowej żeby tak po prostu to znieść...A propos paszporty "covid" zostają jeszcze na rok...kto się założy że zostaną na zawsze?

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram