Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Norwegia rezygnuje z regularnych testów na COVID-19: „Przy takich wskaźnikach są nieskuteczne”

Emil Bogumił

31 stycznia 2022 12:11

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia rezygnuje z regularnych testów na COVID-19: „Przy takich wskaźnikach są nieskuteczne”

Na zdjęciu: mobilny punkt testów na COVID-19 w Oslo. Fot. Robson90 - stock.adobe.com, licencja standardowa

Ministerstwo Zdrowia przyjęło nowe rekomendacje Urzędu ds. Zdrowia oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Zmiany dotyczą testów na COVID-19. W związku z rosnącym trendem zakażeń resort nie zaleca już regularnego diagnozowania się. Ponieważ rośnie liczba nowych przypadków infekcji, masowe działania uznano za nieskuteczne.
Reklama
Według nowych wytycznych priorytetowo do punktów testowania na COVID-19 mają udać się osoby z objawami choroby. Powinni z nich korzystać także mieszkańcy kraju fiordów, którzy chcą w ten sposób uniknąć kwarantanny po kontakcie z osobą zarażoną i pozostać czynnymi zawodowo. – Przy tak wysokich wskaźnikach zakażeń regularne testy są mniej skuteczne. Dlatego zmieniamy strategię i odchodzimy od zaleceń regularnej diagnozy – czytamy w komunikacie rządu z 28 stycznia.

Zmiany ważne dla norweskich instytucji

Rekomendacje obowiązujące do 28 stycznia wskazywały, że regularne testowanie powinno dotknąć pracowników i podopiecznych szkół, przedszkoli, uniwersytetów i gmin, w których liczba zakażeń przekracza 2,5 tys. na 100 tys. mieszkańców. Nowe rekomendacje służby zdrowia wskazują, że schemat TISK (testowanie, izolowanie, śledzenie sytuacji epidemicznej, kwarantanna) nie będzie już obowiązującą w kraju regułą.
– W przyszłości każdy będzie musiał sam wziąć odpowiedzialność za diagnozowanie się. Dotyczy to m.in. korzystania z autotestów – przyznała minister zdrowia Ingvild Kjerkol.

– W przyszłości każdy będzie musiał sam wziąć odpowiedzialność za diagnozowanie się. Dotyczy to m.in. korzystania z autotestów – przyznała minister zdrowia Ingvild Kjerkol.Fot. flickr.com/ Statsministerens kontor/ fot. Ingrid B. Myklebust, SMK/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Od 26 stycznia, zamiast odbywać 10-dniową kwarantannę po ostatnim bliskim kontakcie z osobą zarażoną koronawirusem, można wykonywać testy codziennie przez pięć dni. Członkowie gospodarstwa domowego i bliskie osoby, które nie mogą zachować dystansu od chorego na COVID-19 w okresie izolacji, mogą zastąpić kwarantannę codziennym testowaniem przez 11 dni (sześć dni w okresie izolacji osoby zakażonej + pięć dni później). Dotyczy to również dzieci. Testy do samodzielnego wykonywania zamiast kwarantanny mają być zapewniane przez gminę bezpłatnie.

Do 31 stycznia odnotowano w Norwegii 765 061 zakażeń koronawirusem. Zmarło 1439 z nich. W szpitalach przebywa 230 pacjentów z COVID-19, w tym 53 na oddziałach intensywnej terapii.
Gość
Wyślij

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram