Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

To będzie najdłuższe zaćmienie Srebrnego Globu w tym wieku. Następne takie za 105 lat

Monika Pianowska

27 lipca 2018 10:24

Udostępnij
na Facebooku
To będzie najdłuższe zaćmienie Srebrnego Globu w tym wieku. Następne takie za 105 lat

Zaćmienie ma miejsce wtedy, gdy Księżyc, Ziemia i Słońce znajdą się na jednej linii, a oświetlana przez Słońce Ziemia rzuca cień na Księżyc. maxpixel.net/ public domain

Dziś nastąpi najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI stuleciu. Zgodnie z szacunkami astronomów zjawisko rozpocznie się o godzinie 21:30 i potrwa do 23:13, a satelita Ziemi prawdopodobnie przybierze niecodzienny, czerwonawy kolor.
Podniebne wydarzenie z przełomu 27 i 28 lipca będzie warte uwagi nie tylko ze względu na swoją długość, lecz także dzięki niskiemu położeniu Księżyca nad horyzontem. To jednak nie wszystkie zjawiska godne obserwacji tego lata na norweskim niebie.

Spotkanie z Marsem

Poza tym, że piątkowe zaćmienie Księżyca będzie widowiskiem unikatowym w skali ponad wieku, bo na następne tak długie będzie można liczyć dopiero za 105 lat, spektakularności doda mu spotkanie z Marsem. Sąsiad naszego globu znajdzie się tuż pod satelitą Ziemi, najbliżej od 15 lat. Jeśli dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym Księżyc przybierze krwawy odcień, istnieje szansa obserwacji dwóch czerwonych obiektów kosmicznych jednocześnie. Im dalej na południe, tym lepiej będzie je widać – nawet gołym okiem.

Skąd ta czerwień?

Zaćmienie ma miejsce wtedy, gdy Księżyc, Ziemia i Słońce znajdą się na jednej linii, a oświetlana przez Słońce Ziemia rzuca cień na Księżyc. Krwisty kolor jej naturalny satelita zawdzięcza wówczas podobnemu efektowi co podczas wschodu czy zachodu Słońca.

Promienie słoneczne padające na nasz glob od przeciwległej strony względem Księżyca ulegają załamaniu w ziemskiej atmosferze, a do ludzkich oczu docierają tylko najdłuższe z rozproszonych fale – czerwone.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok