Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Superksiężyc, zaćmienia i spadające gwiazdy: to będzie ciekawy rok na niebie

Maja Zych

06 stycznia 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Superksiężyc, zaćmienia i spadające gwiazdy: to będzie ciekawy rok na niebie

Częściowe zaćmienie Słońca w Norwegii będzie najlepiej widoczne w północnych częściach kraju. pixabay.com / By CC 0

Astronomowie zapowiadają, że rok 2018 będzie obfitował w spektakularne zjawiska na niebie, które w dużej części widoczne będą z Ziemi. Wśród nich między innymi zaćmienia Księżyca oraz deszcz meteorów.
Jeśli warunki pogodowe w tym roku dopiszą, to miłośnicy obserwacji nieba będą mieli kilka świetnych okazji do obejrzenia niezwykłych zjawisk astronomicznych.

Superksiężyc – potoczna i astrologiczna nazwa Księżyca w pełni, który znajduje się w najbliższej odległości od Ziemi. W tej pozycji jest dla obserwatorów do 14 proc. większy i świeci do 30 proc. jaśniej.

Superksiężyc i całkowite zaćmienie

Już pod koniec tego miesiąca, bo 31 stycznia, będzie miało miejsce pierwsze od 2015 roku całkowite zaćmienie Księżyca. Na to wydarzenie cieszyć się mogą w szczególności mieszkańcy północnej części Norwegii, gdzie widoczność będzie znacznie lepsza niż na południu. Zjawisko zaobserwować będzie można między godziną 11:51 a 17:08.

– To będzie zaćmienie Superksiężyca, ponieważ Księżyc będzie wyjątkowo blisko Ziemi. Północna Norwegia jest w lepszej sytuacji, tutaj widać będzie lepiej niż na południu – mówi astrofizyk Røed Ødegaard.

Osoby, którym nie uda się zaobserwować tego zaćmienia, będą miały jeszcze jedną szansę – 27 lipca między godziną 19:14 a 01:28 będzie mieć miejsce całkowite przysłonięcie Księżyca, które tym razem zobaczyć będzie można w całej Norwegii. Będzie to najdłuższe zaćmienie w ciągu najbliższych 100 lat.To jednak nie koniec – kilkanaście dni później, 11 sierpnia, Księżyc przesłoni 20-30 proc. Słońca.

Deszcz spadających gwiazd

W tym samym czasie, co zaćmienie Słońca, będzie można – jak co roku – zaobserwować najpopularniejsze meteory przecinające Ziemię, czyli Perseidy. Najlepsze warunki do obserwacji przewidywane są od godziny 22:00 12 sierpnia do godziny 10:00 następnego dnia.

Jesienią widoczne z Norwegii mogą być natomiast Geminidy, których największe natężenie przewiduje się na 14 października na godzinę 13:30. Najlepsze warunki do obserwacji nieba powinny być jednak poprzedniej nocy, kiedy nie będzie za dużo światła.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok