Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Szwecja: koniec z obowiązkiem okazania wyniku testu na granicy

Natalia Szitenhelm-Smeja

18 stycznia 2022 14:22

Udostępnij
na Facebooku
Szwecja: koniec z obowiązkiem okazania wyniku testu na granicy

Szwedzkie władze przychyliły się do zaleceń krajowych organów ds. zdrowia. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/Studio Light & Shade

Szwedzkie władze znoszą wymóg okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa podczas przekraczania granicy. Podróżni z UE/EOG i krajów skandynawskich zamiast tego muszą posiadać certyfikat covidowy.
Reklama
Od 21 stycznia osoby podróżujące ze Skandynawii i krajów UE/EOG nie muszą okazywać przy wjeździe do Szwecji negatywnego wyniku testu w kierunku wirusa Sars-CoV-2. Zamiast tego muszą posiadać ważny certyfikat covidowy (UCC). Wymóg dotyczy cudzoziemców, którzy ukończyli 18 lat, informuje szwedzki rząd w komunikacie prasowym.
Tamtejsze organy ds. zdrowia uważają, że podróżujący do Szwecji nie stanowią już szczególnego ryzyka wpływu na rozprzestrzenianie się mutacji omikron.

Trzeba jednak pamiętać, że do 20 stycznia włącznie wszyscy podróżujący do Szwecji, niezależnie od statusu zaszczepienia, muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przyjazdem.

Nie masz certyfikatu? Musisz więc zrobić test

Jeśli dana osoba nie posiada jednak UCC, musi okazać na granicy negatywny wynik testu na koronawirusa, z tym że wykonanego nie 48, a 72 godziny przed przyjazdem do Szwecji. Z tego obowiązku zwolnieni są jedynie ci, którzy w ciągu sześciu ostatnich miesięcy przeszli zakażenie koronawirusem i mogą to udokumentować.
Folkhälsomyndigheten, szwedzki urząd ds. zdrowia, w zeszłym tygodniu zalecał zniesienie wprowadzonego pod koniec grudnia nakazu okazywania negatywnego wyniku testu na covid-19 przez przekraczających granicę Szwecji. Rząd przychylił się do tych rekomendacji.
Reklama
Gość
Wyślij

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram