Karta podatkowa w Norwegii na 2023

Zamów
Reklama

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Szczepionkowe problemy Norwegów: mniejsze dostawy, Unia Europejska zmienia przepisy

Emil Bogumił

25 marca 2021 16:00

Udostępnij
na Facebooku
4
Szczepionkowe problemy Norwegów: mniejsze dostawy, Unia Europejska zmienia przepisy

Nowa szczepionka dostępna na rynku nie przyspieszy przebiegu programu szczepień. Fot. vladim_ka - stock.adobe.com, licencja standardowa

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) poinformował o ograniczeniu ilości szczepionek, które w najbliższych miesiącach trafią do Norwegii. Czarny scenariusz mówi o sześciokrotnym ograniczeniu dostaw od Johnson & Johnson. Norwegów niepokoją także działa instytucji unijnych.
O nowych regulacjach obowiązujących w Unii Europejskiej poinformowała 24 marca Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. – Gdy nasze państwa stoją w obliczu trzeciej fali pandemii i nie każda firma realizuje swoje kontrakty, Unia Europejska jest jedynym dużym producentem z OECD, który nadal eksportuje szczepionki na dużą skalę do kilkudziesięciu krajów. Drogi powinny przebiegać w obu kierunkach. Dlatego Komisja Europejska wprowadzi zasady wzajemności i proporcjonalności do istniejącego mechanizmu unijnego. [...] Musimy zapewnić terminowe i wystarczające dostawy szczepionek obywatelom UE. Liczy się każdy dzień – skomentowała polityk.
Na podstawie zaostrzonych regulacji organy unijne sprawdzą, czy kraj docelowy ogranicza swój własny eksport szczepionek na mocy prawa lub w inny sposób. Ponadto określony zostanie wskaźnik infekcji państwa importującego. Na liście krajów podlegających kontroli znalazła się m.in. Norwegia. Szefowa MSZ Ine Eriksen Søreide przyznaje, że obecnie dostawy do kraju fiordów nie są zagrożone. – Otrzymałam potwierdzenie od przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen, że szczepionki będą normalnie przewożone z UE do Norwegii przez Szwecję – komentuje dla NTB. Regulacje mają uderzać w Wielką Brytanię, która podpisała z UE umowę na zakup 10 mln szczepionek, blokując jednocześnie dostawy preparatów do krajów unijnych.
Pierwsze poważne opóźnienia w programie szczepień miały związek z wykluczeniem AstraZeneki.

Pierwsze poważne opóźnienia w programie szczepień miały związek z wykluczeniem AstraZeneki. Fot. Giovanni Cancemi - stock.adobe.com/stanardowa/Tylko do użytku redakcyjnego

Kolejne dostawy ominą Norwegię?

Coraz więcej niepokojących informacji dociera do norweskiego rządu ze strony producentów szczepionek. Pierwotnie zakładano, że wycofanie preparatu AstraZeneca nie wpłynie na tempo szczepień. Służba zdrowia zakładała jednak, że pozostałe dostawy pozostaną niezmiennie. 24 marca poinformowano, że z zakładanej liczby preparatów nie wywiąże się Johnson & Johnson. W pierwszych tygodniach kwietnia Norwegia otrzyma 52 tys. szczepionek w dwóch dostawach. Zdecydowane ograniczenia spodziewane są w kolejnych miesiącach. – Ogólna mniejsza liczba szczepionek wpłynie na tempo programu szczepień – skomentował niedogodności Knut Jønsrud, odpowiadający za dostawę szczepionek z ramienia FHI.

Od 27 grudnia 2020 roku w Norwegii zaszczepiono 520 067 osób. Zakażenie koronawirusem wykryto u 90 104 osób. W wyniku COVID-19 zmarło 656 osób.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boj fra oszlo

26-03-2021 21:29

Sebastian napisał:
A co to za portal ?... chętnie się przeniosę

...glupiwnorwegii.pl

55555555 55555555

26-03-2021 19:22

A co to za portal ?... chętnie się przeniosę

Swojak z PL

26-03-2021 17:38

Dałem trzy łapki w górę i jak zwykle ktoś manipuluje polubieniami . Za uwarzyłem że jak tylko ktoś napisze źle o Cudownej Norwegii to system działa przeciwko tej osoby. Dobrze że pojawił się kolejny serwis o norwegi , czas chyba pożegnać ten portal po wielu latach korzystania z niego , ale to co teraz dzieje się na tym portalu jest żenujące.

marcel bojka

26-03-2021 10:13

Powinni brać przykład z Izraela a tak teraz zobaczymy dopiero że państwo które nawet ma kasę na wszystko i tak rządzi nieudolnie do tego stopnia że nawet nie potrafi kupić szczepionek dla swoich obywateli z poza puki a potrafi wydawać kasę na pakiety socjalne , taki to Rząd Norweski od dyskusji nic więcej nie potrafią załatwić

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram