Spiesz się, zostało tylko:

9
DNI

Ostatnia szansa na rozliczenie podatku!

Odzyskaj podatek

Aktualności

Szczepionka na COVID-19 w Norwegii: te gminy otrzymają dawki jeszcze przed Nowym Rokiem

Emil Bogumił

22 grudnia 2020 13:03

Udostępnij
na Facebooku
2

Norwegia zorganizuje szczepienia na koronawirusa w ramach krajowego programu szczepień. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) oraz Norweska Agencja Leków poinformowały, że siedem gmin we wschodniej Norwegii otrzyma szczepionki w okresie świąt. Kolejne dawki zostaną wydane 28 grudnia.
Reklama
Jak wynika z informacji przedstawionych 22 grudnia na konferencji prasowej, na Boże Narodzenie 9750 dawek otrzymają: Oslo, Ringsaker, Hamar, Stange, Sarpsborg, Fredrikstad i Hvaler. 28 grudnia służba zdrowia przygotowała kolejne 40 tys. porcji szczepionki. Przedstawiciele służby zdrowia stwierdzili, że program będzie opierał się na dobrowolności, otwartości wiedzy oraz zaufaniu. Dyrektor Norweskiej Agencji Leków, Audun Hågå, poinformowała, że ewentualne skutki uboczne szczepionki są łagodne lub umiarkowane i przechodzą po kilku dniach.

Oszustwa „na szczepionkę”

Norweskie Centrum Bezpieczeństwa Informacji (NorSIS) ostrzegło Norwegów przed nowym sposobem oszustwa. Agencja otrzymała informacje ze Stanów Zjednoczonych, że część osób wykorzystuje proces szczepień populacji do oszustw. Oszuści dzwonią lub wysyłają SMS-y i e-maile do potencjalnych ofiar. W treści wiadomości znajdują się propozycje zakupu szczepionki lub szybszego szczepienia. W zamian oczekuje się podania danych osobowych oraz informacji o płatności. Norweska policja nie odnotowała jeszcze tego typu przestępstw w kraju fiordów, jednak spodziewa się, że pierwsze przypadki pojawią się wraz ze spopularyzowaniem szczepień.

W poniedziałek, 21 grudnia, szczepionka firmy Pfizer została zatwierdzona przez Komisję Europejską. Decyzja umożliwiła rozpoczęcie procesu szczepień populacji w państwach UE i Norwegii. Szóstego stycznia do użytku może zostać dopuszczony medykament produkowany przez Modernę. W kolejnych tygodniach temu samemu procesowi zostanie poddana szczepionka AstraZeneca oraz Johnson & Johnson.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

26-12-2020 04:57

io500 napisał:
Blizej im -jak pamietam- bylo do produkcji Roundupu niz do olejkow dzieciecych
A ile Ty masz lat? Ile dzieci?

io500 napisał:
Nawet puder czy zasypka ktory serwowali niemowlakom okazal sie rakotworczym dziadostwem przyz ktore to plakaly setki czy tysiace matek. .

Jestem matka od 20 lat i stosowalam J&J. Co ty pierdolisz czlowieku?

io500

24-12-2020 15:42

No ale z ta Johnson & Johnson to juz po bandzie. Cala historia tej firmy jest tak naszpikowana ofiarami, kalectwem i odszkodowaniami, ze landrynki bym z ich recepcji nie wzial. W niektorych Panstwach Afryki trzeba sie liczyc z linczem ofiar i potomkow ofiar. Ciekawostka jest to jak zaciera sie pamiec juz po 30-40 latach i jak firma wychodzi na prosta kiedy w samych Stanach przegrala procesy z wieloma poszkodowanymi. Nawet puder czy zasypka ktory serwowali niemowlakom okazal sie rakotworczym dziadostwem przyz ktore to plakaly setki czy tysiace matek. Blizej im -jak pamietam- bylo do produkcji Roundupu niz do olejkow dzieciecych no ale Swiat sie zmienia, historia przemija a nowe pokolenia musza na nowo sie uczyc.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram