kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Aktualności

Szczepionek wystarczy dla dorosłych na lato. Będą też wyjątki dla personelu medycznego

Monika Pianowska

17 marca 2021 16:30

Udostępnij
na Facebooku

– Ustanowiliśmy rekordy, których nie chcielismy. Jesteśmy w trzeciej fali – powiedział w trakcie swojego wystąpienia Høie. statsministerenskontor/ flickr.com/ fot. Eirin Larsen, SMK/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

17 marca podczas konferencji prasowej przedstawiciele norweskich władz ds. zdrowia – minister zdrowia i opieki Bent Høie, dyrektor ds. zdrowia Bjørn Guldvog i dyrektor Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI) Camilla Stoltenberg – przedstawili najnowsze informacje i postanowienia odnośnie sytuacji epidemicznej w kraju fiordów.
– Ustanowiliśmy rekordy, których nie chcielismy. Jesteśmy w trzeciej fali – powiedział w trakcie swojego wystąpienia Høie. Minister podkreślił, że chociaż wskaźniki zakażeń i liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu covid-19 w Norwegii rośnie, rząd ma plany, jak sobie poradzić z tą sytuacją.
Gdy pojawią się ogniska infekcji lub istnieje duże ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, zarówno władze państwowe, jaki lokalne w gminach same mogą wprowadzić surowe środki, co nastąpiło np. na początku tygodnia w okręgu Viken. – Chcemy w miarę możliwości unikać bardziej rygorystycznych ograniczeń w przypadku niewielkiej liczby infekcji – dodał minister zdrowia.
Teraz, kiedy wiadomo, że zaszczepieni rzadko przenoszą infekcję na innych, personel medyczny, który otrzymał pierwszą dawkę co najmniej trzy tygodnie wcześniej, może zostać zwolniony z kwarantanny, jeśli jest niezbędny w miejscu pracy.

Teraz, kiedy wiadomo, że zaszczepieni rzadko przenoszą infekcję na innych, personel medyczny, który otrzymał pierwszą dawkę co najmniej trzy tygodnie wcześniej, może zostać zwolniony z kwarantanny, jeśli jest niezbędny w miejscu pracy. stock.adobe.com/licencja standardowa

Mogą chodzić do pracy po szczepionce

W czasie konferencji ogłoszono przede wszystkim ważną zmianę przepisów dla pracowników medycznych, którzy będą mogli ominąć kwarantannę w godzinach pracy po przyjęciu drugiej dawki szczepionki na koronawirusa. Do tej pory osoby te musiały się izolować, mimo że zostały zaszczepione, ponieważ nie było pewności, czy mogą one być nosicielami infekcji, nawet jeśli nie zachorują.

Teraz, kiedy wiadomo, że zaszczepieni rzadko przenoszą infekcję na innych, personel medyczny, który otrzymał pierwszą dawkę co najmniej trzy tygodnie wcześniej, może zostać zwolniony z kwarantanny, jeśli jest niezbędny w miejscu pracy.

Plan się uda nawet bez AstraZeneki

Wymagane jest wykonanie testu PCR 3 i 7 dnia po ostatniej ekspozycji na infekcję. Zaszczepieni pracownicy służby zdrowia mogą z reguły pracować w oczekiwaniu na wyniki badań, chyba że pracują ze szczególnie wrażliwymi grupami pacjentów. Muszą nosić maski na twarz, zachować dystans i przestrzegać ogólnych zasad kontroli zakażeń. Zmiana wejdzie w życie nie później niż w piątek 19 marca.
Bent Høie zapewnił też, że ​​jeśli nie nastąpią nieoczekiwane komplikacje ze strony firm Pfizer i Moderna, Norwegia otrzyma wystarczającą liczbę szczepionek, aby szczepić tego lata dorosłych. Powinno się to udać pomimo zawieszenia szczepień preparatem AstraZeneca.

Święta będą kluczowe

Bjørn Guldvog zaapelował natomiast, żeby w miarę możliwości unikać podróżowania po kraju, także w Wielkanoc. Jeśli już ktoś ma zamiar się przemieszczać, to tylko w towarzystwie bliskich osób i współlokatorów. Zalecił również unikanie wizyt w obszarach o wysokim wskaźniku infekcji, a także omijanie miejsc, w których trudno jest zachować dystans.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram