Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Święta bez pogodowych rewelacji: deszcz, miejscami mróz i mało śniegu Aktualności
Natalia Szitenhelm 20 grudnia 2019
08:00

Święta bez pogodowych rewelacji: deszcz, miejscami mróz i mało śniegu

1
Skomentuj
Mieszkańcy stolicy, którzy liczyli na białe święta, w tym roku mogą o nich zapomnieć. MN
Jak pokazują prognozy Instytutu Meteorologicznego, pogoda w tym roku nie zaskoczy nas w Boże Narodzenie. Weekend upłynie pod znakiem cieplejszej aury, od poniedziałku będzie już jednak coraz zimniej, a w niektórych częściach kraju spadnie śnieg. Jak jednak zaznaczają meteorolodzy, z roku na rok jest go coraz mniej.
Reklama
Wokół Norwegii krążą dwie masy powietrza: pierwsza z cieplejszym powietrzem docierającym nad fiordy z Europy Wschodniej, a także druga z arktycznym powietrzem z okolic Spitsbergenu. Do czwartku 19 grudnia cieplejsze powietrze będzie przeważać w większości kraju, jednak już po weekendzie ma być będzie coraz chłodniej. 

W piątek 20 grudnia meterolodzy mówią wręcz o wiosennej aurze w niektórych rejonach kraju. W Bergen i Stavanger temperatura wyniesie dziś 10-11 stopni Celsjusza, a w Sunndal nawet 13 stopni. 

We schodniej Norwegii piątkowy poranek przyniesie spore oblodzenia, dlatego meteorolodzy zalecają wszystkim kierowcom dużą ostrożność na drogach. 

Poniżej: wraz z upływem tygodnia w Norwegii będzie coraz zimniej.
O takim widoku w stolicy wielbiciele śniegu mogą w te święta niestety tylko pomarzyć.
stock.adobe.com/standardowa/Juan Carlos Alonso

Siarczystych mrozów nie będzie

Najniższych temperatur na święta, według prognoz, należy spodziewać się na dalekiej północy. W Finnmarksvidda w ten weekend ma być nawet 19 stopni poniżej zera, jednak w okresie świątecznym mróz będzie mniejszy – od -6 do -7 stopni Celsjusza. Ujemnych temperatur mogą spodziewać się również mieszkańcy Oppland, gdzie od 23 grudnia temperatura zacznie stopniowo spadać – od 0 stopni Celsjusza, do -3 stopni w Wigilię, po -7 drugiego dnia świąt. 

Im dalej na północ, tym chłodniej. 
W Oslo i okolicy, jak prognozują meteorolodzy, temperatura zacznie spadać od niedzieli 22 grudnia. W małą wigilię będzie ok. 4 stopnie na plusie, w wigilię o ok. 1 stopień mniej. W pierwszy dzień Bożego Narodzenia będzie słonecznie, choć z zachmurzeniami, prognozowana temperatura tego dnia to ok. 1 stopień Celsjusza. W drugi dzień świąt termometry pokażą zaś 0 stopni Celsjusza. 

Zdecydowanie najcieplej będzie na południowym zachodzie w okolicach Bergen, Stavanger, Kristiansand. Tam termometry w weekend pokażą od 6. do 9 stopni na plusie. Mała wigilia to temperatury od 6 do 7 stopni Celsjusza. W wigilię w tym rejonie najcieplej będzie w Stavanger – termometry pokażą tam 7 kresek powyżej zera. W pierwszy i drugi dzień świąt – od 3. do 6 stopni Celsjusza.

Białe święta? Raczej deszczowe

Meteorolodzy prognozują obfite opady, ale nie śniegu, a deszczu. Od piątku padać ma we wschodniej części kraju. Oprócz tego deszczu mogą spodziewać się mieszkańcy południa czy zachodniego wybrzeża. 

Jeżeli ktoś czeka na białe święta, musi wybrać się w góry, bo tam śniegu będzie sporo. Choć, jak mówi Magnus Ovhed, meteorolog z Instytutu, spore szanse na typowo zimową aurę są tam, gdzie śnieg spadł już przed świętami. – Jeśli tam, gdzie mieszkasz jest śnieg, istnieje duże prawdopodobieństwo, że utrzyma się on przez święta – wyjaśnił. Z pewnością jednak nie ma co liczyć na nagły powrót prawdziwej zimy i zaspy śnieżne w całej Norwegii. 

Meteorolodzy nie przewidują drastycznych zmian pogody, prognozy na święta, powinny więc się sprawdzić. 
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Sikieratek
Sikieratek 21-12-2019 12:55
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz

Bliżej nas