Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Światowy Ranking Innowacji 2021: Polska i Norwegia daleko poza czołówką

Emil Bogumił

30 września 2021 09:32

Udostępnij
na Facebooku
Światowy Ranking Innowacji 2021: Polska i Norwegia daleko poza czołówką

Liderzy rankingu łączą przystępność przepisów prawnych, przyjazność infrastruktury i obecność wysokich technologii w państwie. /zdjęcie poglądowe, Fot. Pixnio

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) opublikowała najnowszy Światowy Ranking Innowacji. W edycji 2021 na podium znalazły się Szwajcaria, Szwecja oraz Stany Zjednoczone. Norwegia zamknęła drugą dziesiątkę. Polskę ulokowano na 40. miejscu.
W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się trzy państwa nordyckie: Szwecja, Finlandia (siódma pozycja) oraz Dania (dziewiąta pozycja). We wszystkich z nich szczególną rolę odegrały prace badawcze oraz kapitał ludzki. Zwycięska Szwajcaria została doceniona m.in. za technologię, twórczość oraz infrastrukturę. Jako jej najsłabszy punkt wskazano instytucje (13. miejsce wśród 132 badanych państw).

Norweska infrastruktura na plus

W ogólnym zestawieniu WIPO Norwegia zajęła 20. miejsce. Szczególnie doceniono jej infrastrukturę, którą uznano za najbardziej innowacyjną na świecie. W rankingu innowacyjności instytucji kraj fiordów uplasowano na trzecim miejscu. Poza czołową dwudziestką znalazły się doświadczenia rynkowe (21.) i biznesowe (23.), kreatywność (25.) oraz wiedza i technologia (28.). W szczegółowym zestawieniu najlepiej wypadły środowisko polityczne Norwegii (czwarte miejsce), efektywność rządu (piąte miejsce) oraz kwestie związane z praworządnością i regulacjami prawnymi. Słabo oceniono m.in. łatwość otrzymania kredytu (88.) oraz wskaźnik FDI powiązany z inwestycjami zagranicznymi (106.).
Za nieinnowacyjne uznaje się także oparcie norweskiej gospodarki na przemyśle wydobywczym.

Za nieinnowacyjne uznaje się także oparcie norweskiej gospodarki na przemyśle wydobywczym. Fot. PxHere

Jak komentuje ranking Kathrine Myhre, dyrektor Norweskiego Urzędu Patentowego, to właśnie wpływ ropy na gospodarkę sprawił, że Norwegia odstaje od reszty państw nordyckich. – Istnieje olbrzymi potencjał budowy i rozwoju nowych branż, które będą stanowiły podstawę gospodarki w przyszłości. Musimy koncentrować się na tych sektorach, w których posiadamy niewykorzystane zasoby – komentuje Myhre. Dyrektor Urzędu Patentowego zasugerowała, że Norwegia może stać się potęgą w branży zdrowotnej oraz technologiach służących tzw. zielonej zmianie klimatycznej.

Polska innowacyjność w odwrocie?

Pomimo wskazania wyraźnych błędów norweska gospodarka utrzymała się na 20. lokacie w rankingu. Z kolei Polska spadła w ciągu roku o dwa miejsca, z 38. na 40. pozycję. Polskie państwo wypada poniżej średniej wśród krajów o wysokim stopniu rozwoju ekonomicznego. Najsłabiej oceniono akumulację brutto, czyli przyrost majątku narodowego (99.) oraz prostotę założenia biznesu (99.) i inwestycje (108.). WIPO pozytywnie wypowiada się m.in. o zróżnicowaniu przemysłu krajowego nad Wisłą (siódme miejsce), wynikach badań PISA (dziewiąte miejsce) oraz rozwoju urzędowych usług online (e-uczestnictwa). 

Światowy Ranking Innowacyjności tworzony jest na podstawie 79 wskaźników gospodarczych. Badane są m.in. regulacje prawne, świadomość rynkowa oraz kreatywne podejście do prowadzenia biznesu. W 2021 roku WIPO przeanalizowało sytuację 132 państw. Pełne zestawienie dostępne jest na stronie internetowej instytucji.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok