Polsko-norweski

Kalendarz 2023

Kup teraz

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Światowy Indeks Wolności Prasy 2022: Norwegia na szczycie, Polska z najgorszym wynikiem w historii

Emil Bogumił

04 maja 2022 20:00

Udostępnij
na Facebooku
Światowy Indeks Wolności Prasy 2022: Norwegia na szczycie, Polska z najgorszym wynikiem w historii

W Polsce negatywnie oceniono m.in. stosunek środowiska politycznego do mediów. Fot. Pixnio

Kraje nordyckie zdominowały Światowy Indeks Wolności Prasy 2022. Czołowej trójce przewodzi Norwegia przed Danią i Szwecją. Finlandii przypadło piąte miejsce. W rankingu przygotowywanym przez organizację Reporterzy bez Granic Polska zajęła 66. lokatę. To najgorszy wynik w historii.
W ciągu roku Polska spadła o dwie pozycje. Wypada również poniżej średniej państw Unii Europejskiej – gorszą lokatę uzyskały Węgry (85.), Bułgaria (91.) oraz Grecja (108.). Autorzy rankingu zwracają uwagę, że Polska ma zróżnicowany rynek medialny, jednak świadomość społeczeństwa dotycząca wolności prasy pozostaje na niskim poziomie. Negatywnej ocenie poddano także zmiany w telewizji publicznej, które nazwano narzędziem propagandy rządowej. Wśród minusów wyszczególniono:

  • wykupienie 20 z 24 gazet regionalnych przez Orlen,
  • próby „repolonizacji” mediów,
  • upolitycznione przepisy atakujące grupę TVN,
  • utrudnienia w pracy mediów przy granicy z Białorusią,
  • zniechęcanie dziennikarzy do podejmowania tematów LGBT+,
  • funkcjonowanie kar, które mogą spotkać dziennikarzy poruszających tematy religijne.

Kraje nordyckie po raz kolejny w czołówce

Podobnie jak przed rokiem, na szczycie Światowego Indeksu Wolności Prasy 2022 znalazła się Norwegia. Kraj fiordów doceniono m.in. za funkcjonowanie prawa, które gwarantuje wolność prasy. Reporterzy bez Granic za wzór uznają norweski system medialny, gdzie silny nadawca publiczny może konkurować z dużą liczbą redakcji komercyjnych, które prezentują różną linię programową. Sytuacji sprzyjać ma środowisko polityczne oraz skuteczna walka z fake newsami.
Światowy Indeks Wolności Prasy 2022. Kolorem zielonym oznaczono państwa z dobrą sytuacją mediów, żółtym z satysfakcjonującą sytuacją, pomarańczowym z problematyczną sytuacją, ciemnopomarańczowym z trudną sytuacją, a czerwonym z bardzo poważną sytuacją mediów.

Światowy Indeks Wolności Prasy 2022. Kolorem zielonym oznaczono państwa z dobrą sytuacją mediów, żółtym z satysfakcjonującą sytuacją, pomarańczowym z problematyczną sytuacją, ciemnopomarańczowym z trudną sytuacją, a czerwonym z bardzo poważną sytuacją mediów. Il. Reporterzy bez Granic

Tuż za Norwegią w indeksie znalazły się Dania, Szwecja, Estonia i Finlandia. Sytuację jako dobrą oceniono także w Irlandii, Portugalii oraz Kostaryce. Litwa – dziewiąte państwo w rankingu – zalicza się do państw, w których sytuacja mediów jest satysfakcjonująca. Czołową dziesiątkę zamyka Liechtenstein.

Rekordowa liczba złych ocen

Reporterzy bez Granic wskazali, że bardzo poważna sytuacja towarzyszy mediom w 28 krajach. Tak wysoką liczbę państw z najniższą oceną wskazano po raz pierwszy w historii. Wśród nich znalazły się m.in. Białoruś, Rosja i Chiny. Niechlubny ranking zamykają Iran, Erytrea i Korea Północna. Autorzy rankingu zwracają uwagę, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nasiliły się podziały pomiędzy państwami wykorzystującymi media do kreowania przekazów propagandowych oraz krajów, w których dziennikarze mogą liczyć na swobodę działania. – Inwazja Rosji na Ukrainę odzwierciedla ten proces. Atak poprzedzony był wojną propagandową – wskazują Reporterzy bez Granic.

Światowy Indeks Wolności Prasy tworzony jest od 2002 roku. Jego autorzy analizują pięć czynników wpływających na pracę dziennikarzy: środowisko polityczne, prawo, kontekst ekonomiczny, kontekst socjokulturowy oraz bezpieczeństwo w miejscu pracy. Sytuacja Polski w rankingu pogarsza się od 2015 roku, kiedy kraj zajął 18. lokatę. Od tamtej pory zajmuje coraz niższą pozycję w indeksie.

Źródło: Reporterzy bez Granic, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram