Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Ponad 40 stopni na minusie. Rekord zimna padł w Finnmarku Aktualności
Maja Zych 29 stycznia 2019
11:49

Ponad 40 stopni na minusie. Rekord zimna padł w Finnmarku

1
Skomentuj
Domowe termometry w Finnmarku pokazały nawet -44,3 °C. Fotolia.com / Royalty Free
Początek tygodnia dał się we znaki mieszkańcom niektórych regionów Norwegii ze względu na ekstremalne warunki pogodowe. W szczególności północna część kraju boryka się z atakiem zimy, który, oprócz intensywnych opadów śniegu, przyniósł Norwegom silne mrozy. Około godziny 13 w miejscowości Karasjok padł wczoraj tegoroczny rekord zimna – według oficjalnych pomiarów temperatura spadła do -40,3 °C.
Wyjątkowo mroźna pogoda i intensywne opady śniegu mocno utrudniają mieszkańcom życie codzienne – problemy dotyczą w szczególności przemieszczania się po zasypanych drogach. Wiele miejscowości jest odciętych, a część szkół i przedszkoli musiała zostać zamknięta.
Reklama

Finnmark najzimniejszy w kraju

Stacje meteorologiczne w gminie Karasjok na północy kraju zanotowały wczoraj ekstremalnie niskie temperatury dochodzące do -40,3 °C. Według nieoficjalnych, domowych termometrów, na minusie mogły być jednak nawet 4 stopnie mniej.

Mimo że zimowa aura nawiedziła większość kraju, wciąż widać duże różnice, jeśli chodzi o temperatury i ilość śniegu między poszczególnymi rejonami. Najgorzej jest na północy kraju, gdzie wiele dróg jest zupełnie nieprzejezdnych, a z powodu silnych mrozów część szkół i przedszkoli została zamknięta. Duże kontrasty widać także w samym Finnmarku – w zależności od miejscowości termometry pokazały od -3 do ponad -40 °C.

Będzie cieplej

Jeszcze w tym tygodniu zapowiadane jest stopniowe ocieplenie, które na pewno ucieszy większość mieszkańców Finnmarku. Meteorolodzy przewidują ładną pogodę z lekkim południowo-wschodnim wiatrem, a ewentualne opady śniegu będą zdecydowanie mniej intensywne.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Josef Satan
Josef Satan 29-01-2019 14:05

U mnie na wsi bylo minus 12 i ja w oplakanym stanie trafilem pod pierzyne.

Oby do lata, a przynajmniej do wiosny.

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas