Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Skutki epidemii mają pozytywny wpływ na globalny klimat? Naukowcy opublikowali wyniki badań Aktualności
Agnieszka Wiśniewska 24 maja 2020
08:00

Skutki epidemii mają pozytywny wpływ na globalny klimat? Naukowcy opublikowali wyniki badań

2
Skomentuj
W ubiegłym roku świat emitował około 100 milionów ton CO₂ dziennie. adobe stock / licencja standardowa autor: elcovalana
19 maja 2020 roku na łamach Nature Climate Change klimatolog Glen Peters opublikował wyniki prowadzonych badań dotyczących wpływu epidemii koronawirusa na globalną emisję CO₂. Pokazują one, że kryzys wywołany COVID-19 ma jedną zaletę – spadła dzienna emisja dwutlenku węgla na świecie.
Nawet o 17 procent spadła światowa emisja gazów cieplarnianych CO₂ w wyniku działań przeciw koronawirusowi. Badania przeprowadził Glen Peters, związany z Centrum międzynarodowych badań klimatu i środowiska CICERO (Senter dla klimaforskning), założonym w 1990 roku w Oslo. Obserwacje wydalanego do atmosfery CO₂  prowadzone były od 1 stycznia do 30 kwietnia  tego roku. Z przeprowadzonych badań wynika, że 7 kwietnia tego roku liczba emitowanego dziennie CO₂  wynosiła 83 mln ton. To o 17 mln mniej niż w zeszłym roku. – To ogromna liczba. Nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego na co dzień – powiedział NRK lider badań, Peters.

Naukowcy oszacowali, że w zależności od tego, jak szybko światowa gospodarka się odrodzi i jak długo zachowane zostaną  środki walczące z wirusem, przez cały bieżący rok emisja może spaść na poziom 4-7 proc.
Branża lotnicza obejmująca 2,6 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla.
Branża lotnicza obejmująca 2,6 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla. adobe stock / licencja standardowa autor pixelschoen

Co na to wpłynęło?

Epidemia koronawirusa wymusiła nowe nawyki w społeczeństwie. Wiele osób zaczęło pracować w domu, co skutkowało ograniczeniem ruchu na drogach, spotkania przeniosły się do sieci co zmniejszyło liczbę koniecznych lotów biznesowych na duże odległości. Jak podaje Avinor, liczba lotów międzynarodowych w Norwegii spadła o 93 proc., a krajowych o 54 proc.
Badanie pokazało też, w którym sektorze światowej gospodarki najbardziej spadła emisja. Na szczycie listy znalazło się właśnie lotnictwo z wynikiem -75 proc. Wynik dodatni uzyskały natomiast domy i mieszkania, w których emisja wzrosła o 5 proc. podczas stosowania środków bezpieczeństwa wobec wirusa. Rezultat jest jednak zrozumiały, biorąc pod uwagę że większość populacji przeniosła się do domów z biur i placówek użytku publicznego.
Według badania norweskie emisje były o około 10 procent niższe niż normalnie. Jest to spowodowane tym, że Norwegia w dużej mierze opiera się na wytwarzaniu bezemisyjnej energii wodnej .
Według badania norweskie emisje były o około 10 procent niższe niż normalnie. Jest to spowodowane tym, że Norwegia w dużej mierze opiera się na wytwarzaniu bezemisyjnej energii wodnej . adobe stock / licencja standardowa autor: janmiko

Potrzeba dużo więcej

Mimo obiecujących wyników spadku światowej emisji dwutlenku węgla, efekt klimatyczny jest prawie zerowy. Wyniki badań wprawdzie dają nadzieję, ale taki stan rzeczy musiałby się utrzymywać w długoterminowej perspektywie także poza globalnym stanem zagrożenia. Plusem jest także to, że udało się dowiedzieć więcej o związku gospodarki i klimatu. – Widzimy teraz, jak wiele emisji można zmniejszyć za pomocą różnych środków. Dowiadujemy się również więcej o roli, jaką technologia może odegrać w przyszłości – dodaje Peters.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
mart enty
mart enty 24-05-2020 18:55

PolAker napisał:
Był taki czas że jak ludzie nie wychodzili z domu to zaprzestano z chemtrails ale jak tylko pogoda się poprawiła to wszystko wróciło do \" normy \"
Byl taki czas, ze nie bylo na tym forum takich idiotow jak Ty, ale tacy jak Ty, stworzyli tu nowa norme

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
55555555 55555555
55555555 55555555 24-05-2020 16:39

Jeden wniosek...zamknijcie wszystkich ludzi w domu to odbuduje naturę a potem przetrzebcie ich szczepionką a reszta umrze z głodu , zostanie tylko "garstka" wybrańców! Hahahaha to jest plan

Ps. dla "Mądrach" inaczej to jest ironia!

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas