Świętujemy urodziny!

Odbierz rabat 50% na wszystkie ogłoszenia

Sprawdź
Życie w Norwegii

Pierwsza stacja kolejowa w Norwegii zasilana odnawialnymi źródłami energii

Natalia Szitenhelm

12 kwietnia 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
5

Widoczna na zdjęciu stacja kolejowa w Drammen ma przejść gruntowną modernizację. stock.adobe.com/standardowa/genlock1

Drammen będzie pierwszą w Norwegii stacją kolejową zasilaną energią odnawialną - na zadaszeniach na peronach zostaną umieszczone panele słoneczne o łącznej powierzchni 4,5 tys. metrów kwadratowych, które - zgodnie z zapewnieniami Bane NOR, zapewnią energię przez 25 lat.
Reklama
W 2024 roku na trzech zadaszeniach na peronach w Drammen zamontowane zostaną panele słoneczne, które zapewnią stacji kolejowej zieloną energię. Zasili ona instalacje techniczne, dostarczy światło i ogrzewanie. - Zawsze szukamy nowych możliwości oszczędzania energii. Poszukujemy rozwiązań przyjaznych dla klimatu. Jesteśmy głównym odbiorcą energii elektrycznej i tutaj uzyskujemy całkowicie bezemisyjną produkcję. Wykorzystamy całą wyprodukowaną zieloną energię - mówi kierownik ds. Środowiska w Bane NOR, Håvard Kjerkol.

Zielona energia przez ćwierć wieku

Bane NOR informuje, że trwałość paneli słonecznych to minimum 25 lat. Przez ten okres powstanie ok. 2,5 mln kWh energii, która - zgodnie z szacunkami - wystarczy, by przez ćwierć wieku zasilać stację kolejową w Drammen.

Poniżej: Po 15-17 latach panele słoneczne wytworzą taką ilość energii, że zwrócą się koszty ich zakupu, szacuje Bane NOR. 
Panele na zadaszeniach wpiszą się w miejski krajobraz. Zastępca kierownika projektu w Bane NOR, Glenn Thomas Johansen, mówi, że mają one jednolity kolor, są cienkie i nie będą odznaczać się na tle innych dachów.

Nowa stacja za 4 lata

Zgodnie z zapowiedziami z listopada 2019, już za 4 lata ma zostać ukończona modernizacja stacji kolejowej w Drammen. Plan zakłada m.in. dostęp do wszystkich peronów z nowego mostu miejskiego, a także bezpośredni dostęp z promenady do najbardziej wysuniętego na północ peronu. Na projekt przeznaczono ok. 12,2 mld NOK. Główne prace na stacji kolejowej w Drammen planowane są na lata 2022–2024, informuje Bane NOR.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
mart enty

12-04-2020 13:47

napisał:
Po części masz rację Stafhalr, tyle że Bane Nor z norweskimi producentami energii elektrycznej ma umowy podobnie jak PKP z Energą, Tu najzwyczajniej chodzi o inwestycję, która rzekomo ma się zwrócić po \"15-17 latach\" To zwykła inwestycja.
ale zywotnosc paneli slonecznych jest podobno ok. 10 lat. Potem ich wydajnosc spada. Tak mowia elektrycy. Wiec inwestycja sie nie zdazy zwrocic, bo znowu trzeba bedzie inwestowac.Poza tym w krotkie zimowe zasniezone dni, ta inwestycja bedzie tak przydatna, jak kotu buty

Janek1972

12-04-2020 13:33

Polacy, są niewolnikami wielkich korporacji. Polecam materiał :

Stafhalr

12-04-2020 09:50

Przecież Norwegia większość energii elektrycznej czerpie z odnawialnych źródeł energii, tj. elektrowni wodnych. Po co cała ta szopka z zasilaniem czegoś tutaj panelami słonecznymi? Jakby podłączyli tę stację po prostu do sieci to byłaby to tak samo odnawialna energia, tyle że bez konieczności produkowania w Chinach paneli słonecznych (przy użyciu nieodnawialnej energii nota bene).

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram