Możliwe są zamknięcia kolejnych rezerwatów oraz wprowadzenie nowych środków antyepidemicznych.
Fot. Adobe Stock, licencja standardowa
Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (Mattilsynet) wprowadził zakaz przemieszczania się na obszarze rezerwatów Hornøya, Reinøya, Andotten i Eidvågen w Finnmark. Działania mają uchronić grupy ptaków, których gatunki uważane są za wrażliwe, przed zarażeniem wirusem ptasiej grypy.
Na wskazanym przez Mattilsynet obszarze nie mogą przemieszczać się ludzie. Urzędnicy zwracają uwagę, że wirus mógłby rozprzestrzeniać się na zwierzęta za pośrednictwem odzieży i obuwia turystów. Zamknięte strefy wskazano po konsultacji z Agencją Środowiska, Instytutem Badań Przyrodniczych, Instytutem Weterynarii oraz władzami okręgowymi w Troms og Finnmark. Trwa ocena możliwości wprowadzenia kolejnych zakazów w pozostałych rezerwatach regionu.
– Niewiele możemy zrobić, aby powstrzymać rozprzestrzenianie wirusa wśród dzikiego ptactwa. Zwierzęta zarażają się głównie między sobą. Zakaz przemieszczania się przynajmniej zapobiega roznoszeniu infekcji za pośrednictwem ludzi poprzez buty, ubrania i inny sprzęt wykorzystywany w rezerwatach – skomentowała Ingunn Midttun Godal, dyrektorka zarządzająca Mattilsynet.
Unikaj miejsc z dużą liczbą ptaków
Urzędnicy zwracają uwagę, że w trakcie trwania zagrożenia spacerowicze powinni unikać miejsc z dużą liczbą ptactwa. Dotyczy to w szczególności miejsc spoczynku zwierząt, okolic gniazd oraz obszarów, gdzie naturalnie występują duże zbiorowiska zagrożonych gatunków, m.in. ujść rzek. Najbardziej narażone na zainfekowanie mają być rybitwy oraz mewy. Przedstawiciele Mattilsynet proszą, by w przypadku konieczności udania się do wskazanej okolicy, możliwie dokładnie zdezynfekować oraz wyprać obuwie i odzież.
Za odbiór martwych zwierząt odpowiadają gminy. Każdy przypadek nieżyjących ptaków należy zgłaszać lokalnym władzom lub Mattilsynet.Fot. stock.adobe.com/licencja standardowa
Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zwraca uwagę, że ryzyko zarażenia innych zwierząt pozostaje znikome. Może dokonać się poprzez kontakt z dzikimi padlinożercami, np. lisem. Na obszarach zagrożonych zaleca się trzymanie kotów w pomieszczeniach oraz nie spuszczanie psów ze smyczy. W całym kraju obowiązują środki zapobiegania infekcji w przypadku hodowli ptactwa domowego.
Źródła: Mattilsynet, MojaNorwegia.pl