Spiesz się, zostało tylko:

9
DNI

Ostatnia szansa na rozliczenie podatku!

Odzyskaj podatek

Aktualności

Rząd przedłuża okres przebywania na permitteringu: pobieranie zasiłku możliwe do lipca

Emil Bogumił

11 stycznia 2021 14:21

Udostępnij
na Facebooku

O przedłużeniu okresu umożliwiającego pobieranie zasiłku dla bezrobotnych poinformował minister Henrik Asheim. Fot. Torbjørn Kjosvold, Forsvaret

Rada Ministrów zaproponowała 11 stycznia przedłużenie okresu możliwości przebywania na permitteringu (permitteringsperioden) do 1 lipca. Nowe prawo obejmie również pracowników, którzy przekroczyli w ostatnim czasie limit 52 tygodni, uprawniający do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych.
Reklama
– Niektóre przedsiębiorstwa, które są zmuszone wysłać pracowników na permittering, będą miały możliwość przywrócenia ich do pracy za kilka miesięcy. Obecne zapotrzebowanie na personel zmniejszyło się tylko na pewien czas. Dzięki tej decyzji mamy pewność, że nikt nie straci świadczeń przed powrotem do normalności, który nastąpi po akcji szczepienia mieszkańców Norwegii – skomentował decyzję norweskiego rządu Henrik Asheim, minister pracy i polityki społecznej. Już wcześniej rząd wydłużył możliwość przebywania na permitteringu (permitteringsperioden) z 26 do 52 tygodni. Obecna nowelizacja umożliwia kolejne przedłużenie wskazanego okresu.

Grudniowe problemy pracowników

W grudniu 2020 roku do Norwegii powróciły problemy znane z początku pandemii. Na permittering wysłano 61 tys. osób. Najwięcej osób traci pracę w branży turystycznej oraz gastronomii. Ma to związek z wprowadzonymi w kraju fiordów obostrzeniami, które uderzają w restauracje, puby i kluby nocne.

Według rządowych wyliczeń, liczba osób otrzymująca zasiłek dla bezrobotnych będzie wzrastać. Z szacunków wynika, że od marca do czerwca świadczenia będzie otrzymywało 35 tys. nowych osób.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram