Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Rosjanom trudniej o norweską wizę. Urzędnicy obawiają się, że „turyści” zostaną w kraju fiordów

Emil Bogumił

15 czerwca 2022 09:34

Udostępnij
na Facebooku
Rosjanom trudniej o norweską wizę. Urzędnicy obawiają się, że „turyści” zostaną w kraju fiordów

Na zdjęciu: norweski i rosyjski słup graniczny w pobliżu Elvernes. Fot. Maltesen from Copenhagen, Denmark, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Urząd ds. Cudzoziemców (UDI) poinformował o zaostrzeniu przepisów, które umożliwiają Rosjanom uzyskanie norweskiej wizy. Instytucja obawia się, że wschodni sąsiedzi zostaną w Norwegii i wystąpią o azyl. – Potencjał migracyjny jest znaczny – komentują sprawę urzędnicy.
– Norweskie władze zaostrzyły przepisy po zwielokrotnieniu liczby wniosków azylowych od Rosjan – poinformowała redakcja NRK. Do Norwegii będzie trudniej dostać się znajomym, nieformalnym partnerom oraz rodzeństwu Rosjan, którzy przebywają w Norwegii. Ich wnioski o nadanie wizy, jeśli nie wskażą ważnych okoliczności, zostaną odrzucone. Urzędnicy UDI twierdzą, że decyzje podejmowane są na podstawie analizy wskazującej, czy potencjalny podróżujący będzie chciał zostać w Norwegii na dłużej i m.in. złożyć wniosek o azyl.

Jak za pośrednictwem NRK informuje Urząd ds. Cudzoziemców, w całym 2021 roku wniosek o azyl w Norwegii złożyło 13 osób. Do pierwszych dni czerwca 2022 roku UDI otrzymało 126 podobnych dokumentów.

Co z przeciwnikami reżimu Putina?

W niedzielę 12 czerwca w kilku miastach Norwegii odbyły się protesty Rosjan mieszkających w Norwegii, którzy krytykowali działania Władimira Putina. Manifestanci odnieśli się także do nowych regulacji. – To wyraźny sygnał, by Rosjanie nie jeździli do Norwegii. [...] Niestety Rosjanom, którzy nie popierają Putina, trudniej będzie teraz opuścić kraj. Będą zamknięci i zmuszeni obserwować każdy swój ruch – powiedział na łamach NRK Anton Kalinin, uczestnik protestu pod rosyjskim konsulatem w Kirkenes.
Rosjanie prześladowani przez władze wciąż będą mogli złożyć wniosek o azyl w Norwegii. Aby to zrobić, muszą najpierw dostać się na teren kraju fiordów.

Rosjanie prześladowani przez władze wciąż będą mogli złożyć wniosek o azyl w Norwegii. Aby to zrobić, muszą najpierw dostać się na teren kraju fiordów. Fot. Brage.aronsen, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Decyzję UDI skrytykowała Partia Liberalna. Jej członkowie twierdzą, że Norwegia powinna ułatwić wyjazd z Rosji intelektualistom, aktywistom i żołnierzom, którzy sprzeciwiają się Władimirowi Putinowi. Podobny krok wykonały już Stany Zjednoczone. – Norweskie władze powinny powiedzieć, że takie osoby są u nas mile widziane – skomentowała Ingvild Wetrhus Thorsvik, członkini parlamentarnej komisji sprawiedliwości.
Odmiennego zdania są przedstawiciele Partii Postępu. Zwracają uwagę, że działania UDI są słuszne, ponieważ Norwegia znajduje się w odmiennym położeniu od Stanów Zjednoczonych. – Jeśli złagodzimy przepisy wizowe, możemy otrzymać wnioski od większej liczby osób, niż będziemy w stanie przyjąć. Trudne, a nawet niemożliwe, może być odróżnienie przeciwników Putina od osób popierających go – komentuje przedstawiciel ugrupowania Erlend Wiborg.
Do Norwegii wciąż będą mogli wjeżdżać Rosjanie, którzy wskażą ważne okoliczności podróży oraz rodzice, dzieci i małżonkowie osób mieszkających w kraju fiordów.

Do Norwegii wciąż będą mogli wjeżdżać Rosjanie, którzy wskażą ważne okoliczności podróży oraz rodzice, dzieci i małżonkowie osób mieszkających w kraju fiordów. Fot. Fotolia

W 2022 roku głównym celem Urzędu ds. Cudzoziemców jest udzielenie azylu możliwie dużej liczbie uchodźców z Ukrainy. W ośrodkach UDI przygotowano dla nich 30 tys. miejsc. Instytucja planuje także przyjąć pięć tys. azylantów pochodzących z innych krajów.

Źródło: UDI, NRK, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok