Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Robienie zdjęć i obserwowanie z ukrycia będzie karane. Ma to uchronić nieświadome ofiary przed stalkerami

Monika Pianowska

18 września 2021 12:00

Udostępnij
na Facebooku
Robienie zdjęć i obserwowanie z ukrycia będzie karane. Ma to uchronić nieświadome ofiary przed stalkerami

Obecnie stalking jest w Norwegii karalny tylko w sytuacjach, w których ofiara zorientuje się, że jest śledzona. stock.adobe.com/licencja standardowa

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić zmiany legislacyjne, które uczynią obserwowanie i fotografowanie nieświadomych tego osób przestępstwem. Ma to uchronić szczególnie młode kobiety przed nieprzyjemnymi epizodami ze strony tzw. stalkerów.
Obecnie stalking jest w Norwegii karalny tylko w sytuacjach, w których ofiara zorientuje się, że jest śledzona. Po wprowadzeniu zmian w prawie również gdy wyjdzie na jaw, że ktoś był celem stalkera, lecz nie był tego świadomy, prześladowca poniesie tego konsekwencje.

Takie same kary dla wszystkich stalkerów

Władze proponują, by takie czyny były karane w taki sam sposób, jak ujawnione śledzenie ofiar. W kraju fiordów grozi za to do czterech lat pozbawienia wolności za poważne przestępstwa oraz grzywna lub do dwóch lat pozbawienia wolności za łagodniejsze przestępstwa.
Ukryty stalking to forma terroru psychicznego, która szczególnie dotyka kobiety.

Ukryty stalking to forma terroru psychicznego, która szczególnie dotyka kobiety. stock.adobe.com/licencja standardowa

– Do tej pory stalking nie uchodził za przestępstwo, jeśli ofiara tego nie zauważyła. Rząd chce jednak zlikwidować lukę w przepisach, aby młode kobiety i inne osoby czuły się bezpiecznie. Proponujemy, aby najpoważniejsze sprawy były karane pozbawieniem wolności do czterech lat – mówi cytowana w komunikacie rządowym z 13 września minister sprawiedliwości Monica Mæland.
Tłem dla propozycji jest orzeczenie Sądu Najwyższego z marca 2019 r., w którym sprawca został uniewinniony, ponieważ kobiety nie zauważyły ​​incydentu. Osądzony mężczyzna obserwował młode kobiety w dzielnicy mieszkalnej i robił zdjęcia kilku z nich.

Nagrywanie w toalecie będzie przestępstwem

Jeśli chodzi o robienie zdjęć obserwowanym osobom, resort sprawiedliwości proponuje karę finansową i do roku więzienia. Chodzi o sytuacje, w których stalker fotografuje lub nagrywa nieświadomą tego osobę w prywatnym domu lub w przebieralni czy takich miejscach jak toalety publiczne.
– Ukryty stalking to forma terroru psychicznego, która szczególnie dotyka kobiety. Wszystkie mają prawo czuć się bezpiecznie, nawet przed robieniem im zdjęć z ukrycia. Obecne prawodawstwo im tego nie zapewnia, dlatego bardzo się cieszę, że te zmiany legislacyjne są teraz przesyłane do konsultacji – dodał minister ds. dzieci i rodzin Kjell Ingolf Ropstad.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok