Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Rekordowe ruchy skalne na górze Veslemannen. Ryzyko lawiny nigdy nie było tak wysokie Aktualności
Maja Zych 05 września 2019
13:40

Rekordowe ruchy skalne na górze Veslemannen. Ryzyko lawiny nigdy nie było tak wysokie

Skomentuj
Veslemannen to najbardziej aktywna góra w Norwegii i jest pod stałą obserwacją NVE. pixabay.com / Pixabay License
Od piątku 30 sierpnia na górze Veslemannen w zachodniej części Romsdalen obowiązuje czerwony – najwyższy – poziom zagrożenia lawinowego. Tym razem ruchy skalne są rekordowo wysokie i wynoszą nawet 70 cm na dobę – geologowie donoszą, że tak silnej aktywności na obszarze całego masywu jeszcze nie obserwowali, a ryzyko zejścia lawiny jest najwyższe w historii. Mimo że obryw mas skalnych może nieść za sobą poważne zniszczenia, przedstawiciele Urzędu ds. Dróg Wodnych i Energetyki (NVE) liczą, że będzie to też koniec powtarzającego się coraz częściej stanu zagrożenia dla okolicznych mieszkańców i służb ratunkowych.
W związku z ruchami góry po raz kolejny doszło bowiem do ewakuacji osób, które mieszkają w zagrożonym obszarze oraz całkowitego wstrzymania połączeń na linii kolejowej Raumsbanen.
Reklama

Rekordowe ruchy

Urząd ds. Dróg Wodnych i Energetyki (NVE) po raz kolejny ogłosił najwyższy poziom zagrożenia lawinowego, który związany jest z rekordowo silnymi ruchami mas skalnych zarówno górnej, jak i dolnej partii masywu, wynoszącymi od 40 do 70 cm na dobę. Podczas poprzednich stanów alarmowych ruchy w górnej części Veslemannen były dużo silniejsze niż w dolnej, która funkcjonowała jako swego rodzaju stabilizator i zabezpieczenie przed dużymi osuwiskami. Tym razem jednak ruchy są niemal jednakowo silne w obydwu partiach, dlatego geolodzy zapowiadają, że ryzyko wystąpienia lawiny jest najwyższe w historii i stale rośnie. Wystąpienie oczekiwanego obrywu skalnego przyśpieszyć mogą też opady, które nawet przy niskiej intensywności pobudzają aktywność mas.

Utrapienie dla mieszkańców

Oprócz służb ratunkowych, geologów i miejscowych władz, sytuacja na górze Veslemannen jest też ogromny problemem dla okolicznych mieszkańców. Za każdym razem, kiedy masyw „budzi się” i rośnie zagrożenie lawinowe, dochodzi do ewakuacji całej ludności zamieszkującej narażony obszar – w zależności od aktywności góry, każdego roku może chodzić o kilka do nawet kilkunastu akcji ewakuacyjnych. Wszelkiego rodzaju działania prewencyjne w rejonie Romsdalen są też wyjątkowo kosztowne i pochłonęły już łącznie wiele milionów koron.

Aktualną sytuację na górze Veslemannen można śledzić na żywo w internecie:
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas