Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Rejestracja pobytu, wjazd do kraju i formalności. Takie przepisy obowiązują obecnie obcokrajowców Aktualności
Maja Zych 25 marca 2020
11:42

Rejestracja pobytu, wjazd do kraju i formalności. Takie przepisy obowiązują obecnie obcokrajowców

3
Skomentuj
Zmiany w przepisach obowiązujących obecnie obcokrajowców w Norwegii są zmieniane niemal każdego dnia. MN
Dotychczasowe rządowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa znacznie ograniczają swobodę przemieszczania się między krajami – obecnie nie ma m.in. możliwości wjazdu na teren Norwegii dla osób, które jeszcze przed wprowadzeniem ograniczeń nie były na stałe związane z krajem fiordów. Wątpliwości pojawiają się również w przypadku obcokrajowców, którym kończy się prawo pobytu, a nie mają możliwości złożenia odpowiednich dokumentów.
W artykule przedstawiamy, w jakich sytuacjach można obecnie wjechać do Norwegii oraz jakie formalności trzeba załatwić, aby móc ubiegać się o norweskie świadczenia – warto jednak pamiętać, że w związku z dynamiką sytuacji wszystkie przepisy są na bieżąco zmieniane, dlatego warto przede wszystkim monitorować komunikaty na rządowych stronach.
Reklama

Kto może wjechać do Norwegii? 

Ze względu na epidemię koronawirusa prawo wjazdu na teren Norwegii przysługuje jedynie osobom, które już wcześniej mieszkały lub pracowały w kraju fiordów i mają pozwolenie na pobyt – po przyjeździe każdorazowo będą jednak objęte obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Linie lotnicze lub służby graniczne będą mogły z tego powodu wymagać udokumentowania zamieszkania w Norwegii, np. poprzez przedstawienie umowy najmu mieszkania, umowy o pracę, potwierdzenia od pracodawcy, karty wstępu do miejsca pracy lub jakiegokolwiek dokumentu, który potwierdzałby stały związek z Norwegią.  

Nie ma też możliwości wjazdu do kraju fiordów osobom, które dopiero mają rozpocząć pracę – nawet w sytuacji, kiedy już podpisały umowę.  

Na ten moment obywatele krajów UE/EOG nie mogą też wjechać na teren Norwegii, żeby dołączyć do swoich małżonków lub rodziny – również w przypadku posiadania dziecka z norweskim obywatelstwem – chyba że już przed wprowadzeniem ograniczeń mieszkały w kraju fiordów.

Do kraju mogą wjechać jednak osoby, które otrzymały już pozytywną decyzję o przyznaniu karty pobytu (oppholdskort) jako członkowie rodziny obywateli krajów UE/EOG zamieszkałych w Norwegii, ale sama karta nie została jeszcze wystawiona.

Brak możliwości zarejestrowania pobytu

Osoby, którym kończy się prawo bezwizowego pobytu w Norwegii, ale w związku z sytuacją epidemiologiczną nie mają możliwości wyjechania w terminie, nie muszą zgłaszać tego faktu odpowiednim służbom – mają jednak obowiązek zadbania w miarę możliwości o jak najszybsze opuszczenie kraju. Niedotrzymanie terminów nie będzie miało jednak w tym przypadku konsekwencji prawnych.  

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku obywateli EOG, którzy przekroczą 90-dniowy pobyt na terenie Norwegii i nie mają obecnie możliwości zarejestrowania stałego pobytu ­ze względu na zamknięte komisariaty – osoby, które przyjechały przed 16 marca muszą jedynie złożyć wniosek pobytowy na stronie UDI (Urząd Imigracyjny) i umówić nowe spotkanie na policji, kiedy będzie już to możliwe.

Na razie trwają rozmowy na temat ustalenia zasad dla obcokrajowców, którzy do Norwegii przybyli po 16 marca i nie mają możliwości zarejestrowania pobytu.

Co z osobami na permitteringu? 

Sytuacja obywateli UE/EOG, którzy zostali tymczasowo zawieszeni w wykonywaniu obowiązków służbowych – są na tzw. permitteringu – zależy między innymi od stażu pracy. Osoby, które przed przejściem w stan zawieszenia przepracowały ponad jeden rok, mogą zatrzymać status pracownika, jeśli mogą udokumentować przebywanie na permitteringu i zgłosiły ten fakt w Urzędzie Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) – w przypadku stażu pracy poniżej jednego roku status utrzymywany jest tylko przez 6 miesięcy.  

Aby ubiegać się o prawo do zasiłku dla bezrobotnych (dagpenger), nie ma obowiązku rejestracji swojego pobytu – trzeba natomiast zgłosić się jako osoba poszukująca pracy w NAV.   

Artykuł powstał na podstawie informacji opublikowanych przez Urząd Imigracyjny  – aktualne odpowiedzi na najpopularniejsze pytania można znaleźć na ich stronie internetowej.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 15-05-2020 00:40

Lukasz K Malecki napisał:
Kiedy będzie można normalnie podróżować
Normalnie czyli ? ? ?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Lukasz K Malecki
Lukasz K Malecki 13-05-2020 18:30

Kiedy będzie można normalnie podróżować

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
andrzej niewiadomy
andrzej niewiadomy 26-03-2020 19:47

Czy ktoś wie jak jest z kontrolą na granicy wjazd do norwegi. Czy kontrola jest szczegółowa i sprawdzają dokładnie dane przy wjeździe do norwegi.

12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas