Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

14
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Raport tolerancji: Norwegowie najbardziej konserwatywni w Skandynawii

Hanna Jelec

12 listopada 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
5
Raport tolerancji: Norwegowie najbardziej konserwatywni w Skandynawii

Specjaliści z Research Pew Center pytali m.in. o stosunek Norwegów do małżeństw homoseksualnych. MN

Aż 50 proc. społeczeństwa wierzy tu w Boga, 17 proc. jest przeciwko aborcji, a 19 proc. nie akceptuje małżeństw tej samej płci – tak według amerykańskiego raportu tolerancji wygląda rzeczywistość w kraju fiordów. Dość tolerancyjni – w porównaniu do reszty świata – Norwegowie okazali się najbardziej konserwatywni w całej Skandynawii.
„Czy chętnie zaakceptowałbyś muzułmanina lub żyda jako nowego członka twojej rodziny?”, „Czy masz coś przeciwko dokonywaniu aborcji?”, „Czy wierzysz w Boga?” – między innymi o to pytali eksperci z Pew Research Center podczas przeprowadzania ankiet do światowego Raportu Tolerancji. Amerykanie prowadzili badania przez dwa lata, a odpowiedzi szukali w 34 krajach europejskich. W raporcie uwzględniono także Polskę i Norwegię, która – o dziwo – wypadła dużo bardziej konserwatywnie niż można było się spodziewać.

Bardziej religijni niż może się wydawać

Według danych raportu opublikowanego w październiku 2018 aż 36  proc. ankietowanych z Norwegii odpowiedziało, że polityka rządu powinna wspierać wartości religijne kraju. Dla porównania, w Polsce było to jedynie 25 proc. ankietowanych. Co więcej, aż 21 proc. Norwegów odparło, że bycie chrześcijaninem łączy się z ich tożsamością narodową. To nie tak wiele w porównaniu do Polski – tu podobnego zdania jest ponad 60 proc. ankietowanych, a aż 86 proc. wierzy w Boga. Wciąż jest to jednak więcej niż w Danii (19 proc. ankietowanych) czy Szwecji (15 proc. ankietowanych). Najwyższy wskaźnik odnotowano w Gruzji – tu tożsamość narodową z byciem Chrześcijaninem łączy aż 99 proc. ankietowanych, a niemal wszyscy respondenci deklarują, że wierzą w Boga.

Powyższe pytanie połączono także z punktem dotyczącym tolerancji innych religii. Ankietowani musieli udzielić odpowiedzi na pytanie o otwartość na inne wyznania – m.in. na to, czy bezproblemowo zaakceptowaliby muzułmanina czy żyda jako nowego członka swojej rodziny. Tu zdecydowanie mniejszy problem wydawali się mieć mieszkańcy Europy Zachodniej. Najbardziej przychylni osobom o innej wierze okazali się Holendrzy. Norwegia znalazła się tuż za Holandią, na drugim miejscu. Mieszkańcy kraju fiordów w większości nie mieliby z tym kłopotu: przeciw żydowskiemu członkowi rodziny byłoby jedynie 5 proc. ankietowanych, przeciw muzułmaninowi – 14 proc.

Konserwatywnie – jak na Skandynawię

Biorący udział w badaniu odpowiadali także na to, jak postrzegają aborcję. Okazuje się, że aż 19 proc. Norwegów patrzy na sprawę bardzo krytycznie. To spora różnica z porównaniu z podejściem Duńczyków, którzy popierają aborcję w 93 proc., a także Szwedów – tu przeciw aborcji było jedynie 3 proc. biorących udział w badaniu. W Polsce za istnieniem legalnej aborcji na życzenie byłoby jedynie 46 proc. ankietowanych.

Kolejnym kontrowersyjnym pytaniem w ankiecie był stosunek osób z konkretnych krajów do małżeństw homoseksualnych. W Norwegii pomysł wspiera 72 proc. respondentów. W Danii było to 82 proc., a w Szwecji 86 proc. Polska wypadła dużo mniej otwarcie – małżeństwa tej samej płci nie podobają się połowie ankietowanych. Największe problemy  z tym tematem mieli mieszkańcy Gruzji (98 proc. przeciw), Mołdawii (88 proc. przeciw) oraz Rosji (86 proc. przeciw).

Przywiązani do kultury jak Polacy

Ciekawe wnioski można wysnuć po przeanalizowaniu pytania o postrzeganie własnej kultury. Naukowcy z Pew Research Center zauważyli, że wiele państw uznaje swoją kulturę za lepszą lub bardziej rozwiniętą od innych. Doskonałym przykładem jest tu Grecja – w ten sposób myśli o swojej kulturze aż 89 proc. ankietowanych. Norwegia także plasuje się dość wysoko w porównaniu do reszty Skandynawii – na pytanie pozytywnie odpowiedziało aż 56 proc. ankietowanych. To wynik wyższy niż w Polsce (55 proc.), a także Danii (44 proc.) czy Szwecji (26 proc.).
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boj fra oszlo

13-11-2018 13:08

....stwierdzenie faktòw?
....faktycznie stwierdzam ,źe jesteš cha. i ćwo.
Ps...nie obraź sie stwierdzam to tylko po twoim jednym komentarzu....

J M

13-11-2018 12:21

to jest wolanosc slowa wedlug tepakow lewackich z mojej norwegii. Napisz lewak zyd czarnuch biala rasa to usuna komentarz a to tylko stwierzdzenie faktu. Uzycie stwierdzenia murzyn czarny jak smola albo bialy jak mleko to stwierdzenie faktu tak mowia male dzieci zanim nie zostana zaprogramowane na poprawnosc polityczna. Np. mamo ale ta pani jest gruba itd. Chcyba w mojej norwegii robia debile z wypranymi lbami podobnymi do wielu norkow.

J M

13-11-2018 09:56

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Josef Satan

12-11-2018 14:30

Wloczykijaszlak napisał:
Słowo \"tolerancja\" jest błędnie rozumiane przez większość ludzi. Srodowiska lewicowe zawłaszczyły ten termin jako przyzwolenie na propagowanie homoseksualizmu, aborcji i wszelkich innych dewiacji.

W tym i tylko tym sensie Norwegowie są tolerancyjni. Z drugiej strony pierwszym zadawanym tu pytaniem jest :\"where are you from?\"


1. Dewiantem umyslowym jest czlowiek o rozumie wielosci orzeszka laskowego, ktorego uzywa zaledwie w 11%. I takim dewiantom ja bardzo wspolczuje, natomiast ich toleruje, bom byc moze nawet lewakiem jest.

2.Tolerancja i ciekawosc innego czlowieka (lub swiata) idzie czesto w parze. Nie rozumiem, dlaczego sie bulwersujesz, slyszac to pytanie? Czyzbys sie wstydzil swojego jedynie slusznego pochodzenia?

Paweł Z.

12-11-2018 13:53

Słowo "tolerancja" jest błędnie rozumiane przez większość ludzi. Srodowiska lewicowe zawłaszczyły ten termin jako przyzwolenie na propagowanie homoseksualizmu, aborcji i wszelkich innych dewiacji. W tym i tylko tym sensie Norwegowie są tolerancyjni. Z drugiej strony pierwszym zadawanym tu pytaniem jest :"where are you from?"

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok