Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Protest klimatyczny w Oslo Gardermoen. Aktywiści blokowali część strefy odpraw

Monika Pianowska

25 lipca 2024 18:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Protest klimatyczny w Oslo Gardermoen. Aktywiści blokowali część strefy odpraw

W środę 24 lipca grupa weszła nielegalnie na pas startowy Gardermoen, aby zakłócać ruch lotniczy. Sergey Kamshylin - stock.adobe.com - tylko do użytku redakcyjnego

Drugi dzień z rzędu członkowie grupy aktywistów „Folk mot fossilmakta” („Ludzie przeciwko energii kopalnej”) ​​prowadzili protest na lotnisku Oslo Gardermoen. Na terminalu obecnych było jedenastu działaczy, z których sześcioro zablokowało w czwartek rano część strefy odpraw. Avinor twierdzi, że nie miało to wpływu na ruch lotniczy.
Na miejscu pojawiła się policja i ochroniarze, ale o godzinie 8:00 protestujący zakończyli akcję bez konieczności interwencji funkcjonariuszy – pisze Dagbladet. Chociaż zablokowali tzw. fast-track, zarządcy lotniska otworzyli dodatkowe szybkie przejście.
– Zaangażowanie w kwestię emisji klimatycznych jest mile widziane, ale nie chcemy, aby odbywało się to w sposób nielegalny lub przeszkadzający pasażerom – powiedziała NTB rzeczniczka prasowa Avinor, Ylva Celius Trulsen.

W trosce o przyszłość

Grupa aktywistów chce, aby rząd Norwegii podpisał prawnie wiążące porozumienie o zaprzestaniu wydobycia i spalania ropy, gazu i węgla do 2030 roku. W środę 24 lipca grupa weszła nielegalnie na pas startowy Gardermoen, aby zakłócać ruch lotniczy. Protesty uznali z sukces, ponieważ przykuli dużą uwagę mediów.
– Najnowsze badania dotyczące kryzysu przyrodniczo-klimatycznego napawają mnie strachem o własną przyszłość i o wszystkich, na których mi zależy. Jestem przerażona konsekwencjami dzisiejszej polityki naftowej nie tylko dla przyszłych pokoleń, ale dla kilkuset milionów ludzi obecnie – powiedziała Linda Haaland, geolożka na uniwersytecie NTNU, cytowana w notce prasowej „Folk mot fossilmakta”.
Źródła: NTB, Dagbladet
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Wojciech Peterson

27-07-2024 07:09

Na tych chorych umysłowo pobudzajaco działa gaz pieprzowy na niedżwiedzie

Tomasz012

26-07-2024 16:56

Glupota. To i tak nic nie da ,jedynie ludzie byli pospuznieni lub nie wyruszyli w podroz . Powinni ich za wszystko obciazyc moze i wyciagneli jakies konsekvencje.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok