Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Próg 400 000 zakażeń przekroczony. W Norwegii dominuje wariant omikron

Emil Bogumił

04 stycznia 2022 11:06

Udostępnij
na Facebooku
Próg 400 000 zakażeń przekroczony. W Norwegii dominuje wariant omikron

Za ponad 25 proc. zakażeń odpowiada Oslo. /zdjęcie poglądowe, Fot. Solis Invicti, Flickr.com (CC BY 2.0)

Jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, łączna liczba zakażeń koronawirusem w Norwegii przekroczyła 400 tys. Zdecydowane pogorszenie sytuacji epidemicznej nastąpiło po dziewiątym grudnia. Od tamtego momentu System Monitorowania Chorób Zakaźnych (MSIS) odnotował ponad 100 tys. nowych przypadków COVID-19.
Na rekordowe 26 dni wpływ miał przede wszystkim wariant omikron. W ostatnim tygodniu 2021 roku odpowiadał za większość zakażeń w kraju fiordów. Najwyższy odsetek próbek z mutacją odnotowano w Troms og Finnmark (88,9 proc.), Nordland (87 proc.), Viken (74 proc.) oraz Oslo (73,6 proc.). Do czwartego stycznia 16 312 nowych przypadków koronawirusa powiązanych jest z odmianą omikron.

O przekroczeniu progu 400 tys. zakażeń FHI poinformowało czwartego stycznia. Z ostatniego raportu wynika, że liczba nowych przypadków zwiększyła się o 5233. Od początku pandemii z COVID-19 w kraju fiordów zmagało się 404 551 osób.

Za wzrost zakażeń odpowiadają najmłodsi?

Jak informuje FHI, w następnych dniach możliwy jest kolejny znaczący wzrost liczby zakażeń. Przyczyni się do tego akcja masowych testów uczniów i nauczycieli. Od 20 do 26 grudnia najwyższy odsetek zakażeń (857 na 100 tys.) odnotowano w grupie 6-12 lat. W tym samym tygodniu, wśród osób, które trafiły do szpitali, dominowały osoby niezaszczepione (59 proc.). Kolejne 38 proc. hospitalizowanych przyjęło co najmniej dwie dawki szczepionki na COVID-19.

Raport FHI z 51 tygodnia 2021 roku
Jak informuje FHI, hospitalizowane zaszczepione osoby mają wyższą medianę wieku od osób, które trafiają do szpitali, a nie przyjęły preparatu na COVID-19.

Jak informuje FHI, hospitalizowane zaszczepione osoby mają wyższą medianę wieku od osób, które trafiają do szpitali, a nie przyjęły preparatu na COVID-19. Fot. Pixabay

Norweska służba zdrowia przyznaje, że wariant omikron ma większą zdolność rozprzestrzeniania się od mutacji delta. Opanowanie fal infekcji wywołanych mutacją miałoby być trudniejsze. FHI zaapelowało do gmin i szpitali o szczepienie możliwie dużej liczby osób oraz przygotowanie się do potrzeby przyjęcia większej liczby pacjentów.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok