Aktualności

Prawie 300 pracowników poddanych kwarantannie. Szpital w Oslo ogranicza działalność

Maja Zych

06 marca 2020 10:21

Udostępnij
na Facebooku
4

Wszyscy zarażeni wirusem są w dobrym stanie i przebywają domową kwarantannę. Adobe Stock / licencja standardowa / spotmatikphoto

W Norwegii liczba osób zarażonych koronawirusem stale rośnie, sięgając w czwartek 5 marca łącznie 86 osób w całym kraju. Z tego powodu cześć instytucji i szkół tymczasowo ogranicza pracę, a uczniowie i pracownicy proszeni są o pozostanie w domu. Z największym problemem zmierzyć się musi jednak szpital uniwersytecki Ullevål w Oslo, gdzie łącznie prawie 300 pracowników zostało poddanych kwarantannie.
Najgorzej sytuacja wygląda tam na oddziale okulistyki, gdzie ponad jedna trzecia zatrudnionych przebywa obecnie w izolacji – w związku ze skalą problemu oddział musiał ograniczyć przyjmowanie pacjentów i świadczy obecnie pomoc jedynie w nagłych przypadkach.
Reklama

Kwarantanna wśród pracowników

Według danych podanych przez władze szpitala 6 z 86 zakażonych w Norwegii to pracownicy placówki Ullevål w Oslo – w związku z ryzykiem dalszego rozprzestrzeniania się wirusa wśród personelu i pacjentów łącznie aż 280 osób zatrudnionych, w tym 130 pracowników jednego oddziału, zostało poddanych kwarantannie.

Ze względu na rozwój sytuacji oraz braki kadrowe na oddziale okulistyki do odwołania świadczona będzie wyłącznie pomoc natychmiastowa oraz niezbędne zabiegi, bez których istniałoby zagrożenie utraty wzroku. Szpital Ullevål zapewnia jednak, że leczenie na innych oddziałach przebiega normalnie, dlatego pozostali pacjenci nie muszą obawiać się konsekwencji wprowadzonej kwarantanny.

Obostrzenia związane z zarażeniem koronawirusem obowiązują też samych chorych – wszystkie osoby, które przebywały na oddziale okulistyki między 24 a 28 lutego, proszone są o pozostanie w domu i ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi przez 14 dni od czasu wypisania. Warto też zwrócić szczególną uwagę na objawy, takie jak podwyższona temperatura, problemy z oddychaniem czy kaszel, które mogą świadczyć o zarażeniu koronawirusem z Chin.

W razie obaw lub wątpliwości informacje na temat koronawirusa można uzyskać, dzwoniąc na numer izby przyjęć (legevakt) pod numerem 116 117 lub na specjalnie otwartą infolinię pod numerem 815 55 015.

Problemy w całym kraju

Przypadki zarażenia koronawirusem wykryto też u 5 uczniów w norweskich szkołach – jedynie szkoła Oslo International School w Bærum została zamknięta, natomiast w pozostałych placówkach uczniowie zostali poproszeni o pozostanie w domu w piątek oraz o tymczasowe ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi.

Pozytywny wynik wykryto również u jednego z żołnierzy, którzy przyjechali do Norwegii na ćwiczenia wojsk NATO pod nazwą „Cold Response” – zdaniem burmistrza gminy Bardu, Toralfa Heimdala, jest to wystarczający argument do odwołania manewrów, w których udział weźmie w przyszłym tygodniu około 15 tys. osób. Decyzja w sprawie ewentualnego przełożenia ćwiczeń na razie jeszcze nie zapadła.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
marek c

09-03-2020 09:27

Po feriach szkolnych zapytałem nauczyciela czy podjęto jakieś kroki w celu kontroli uczniów powracajacych z ferii ?Otóż Nie,ale uczniowie powinni kupić Antibac, taka była odpowiedź.

marek c

09-03-2020 09:23

A wczoraj w alesund odbywała się wystawa łodzi i karawanów, i wycieczkowiec z UK zacumowal w centrum miasta .Głupota czy sabotaż?

Tomasz Lenartowicz

07-03-2020 12:34

Tak to prawda ze liczba zdiagnozowanych przypadków korona stawia Norwegię na 7 miejscu w świecie. Oczywiście w stosunku do liczby ludności. Ale! Okazuje się, że jest to w gruncie rzeczy dobra wiadomość (jak podaje dziś Aftenposten ). Dlaczego??? Dlatego że to świadczy o wysokiej skuteczności wykrywania zainfekowanych obywateli. Tak, szczególnie dotyczyło to tego pierwszego który chorobę do Norwegii przywiózł.

jura gładysz

06-03-2020 14:13

A jak zwykle obecnie oficjalna liczba to 101 spużnialska info

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram