Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
„Polskie władze płacą młodym, żeby zostali w kraju”: norweskie media o próbie powstrzymania emigracji Aktualności
Monika Pianowska 02 sierpnia 2019
08:00

„Polskie władze płacą młodym, żeby zostali w kraju”: norweskie media o próbie powstrzymania emigracji

28
Skomentuj
Władze podjęły więc niedawno kroki, żeby zwabić ich z powrotem do kraju, a planujących wyprowadzkę odwieść od tego pomysłu. Argumentem mają być pieniądze. pixabay.com/ CC0 Creative Commons
Od początku sierpnia Polacy, którzy jeszcze nie ukończyli 26 lat, mogą się cieszyć nowymi ulgami podatkowymi – nie będą musieli płacić PIT-u od przychodów, jeśli nie zarobią więcej niż 85 tys. 528 złotych rocznie. Zmiany weszły w życie z inicjatywy polskich władz na zachętę, by stworzyć młodym możliwości zbliżone do tych panujących w państwach zachodniej Europy. Dla norweskich dziennikarzy to jednak desperacka próba zatrzymania Polaków w kraju.
W zamyśle polityków za sprawą podatkowego przywileju zarówno osoby planujące dłuższy wyjazd za granicę, jak i emigranci mieliby związać swoją przyszłość z Polską. Kwestią tzw. zerowego PIT-u zainteresowały się również skandynawskie media. „Polskie władze twierdzą, że wkrótce będzie się opłacało być młodym Polakiem jak jeszcze nigdy przedtem”, czytamy w artykule NRK.
Reklama

Ekonomia ma problem

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej otworzyły się drzwi do migracji, z których zaczęli korzystać młodzi obywatele, często dobrze wykształceni, czego efektem są obecnie braki na rynku pracy. Zgodnie ze słowami premiera Mateusza Morawieckiego w ciągu minionych 15 lat Polskę opuściło 1,7 miliona mieszkańców. – To tak, jakby zniknęła cała Warszawa – cytują go norwescy dziennikarze, dodając, że w obrębie europejskiego podwórka bardziej stratna w swoich obywateli była ostatnimi czasy tylko Rumunia.

Władze podjęły więc niedawno kroki, żeby zwabić ich z powrotem do kraju, a planujących wyprowadzkę odwieść od tego pomysłu. Argumentem mają być pieniądze – beneficjentami zerowego PIT-u, wprowadzonego w ramach nowelizacji ustawy podpisanej 24 lipca przez prezydenta Andrzeja Dudę, z założenia zostaną dwa miliony młodych Polaków o zarobkach do 200 tys. koron rocznie. Hojny gest, skoro średnia wynosi ok. 160 tys. koron, pisze NRK, stawiając jednocześnie pytanie: czy to wystarczy?

Niezła próba, ale podziękujemy

Zgodnie z wypowiedziami młodych emigrantów i analizami ekspertów CNN przytoczonymi w artykule wcale się na to nie zanosi. Wynika z nich bowiem, że pieniądze to dla dwudziestokilkuletnich Polaków nie wszystko, za czym wyjeżdżają za granicę. Szukają przede wszystkim szerszego spektrum możliwości i wyzwań, chcą poznać nowe środowiska, a także osiągnąć samodzielność i niezależność.

Ponadto nie wystarczy mieć poniżej 25 lat, aby nie musieć obecnie odprowadzać podatku dochodowego w Polsce. Z przywileju nie skorzystają osoby z własną działalnością gospodarczą oraz zatrudnione na umowę o dzieło, jak również stażyści i praktykanci. Podatek nie ominie też tych, którzy zarobią w rok więcej niż 85 tys. 528 złote. Zapowiada się zatem  jedynie „przyjemny ekonomiczny bonus” o sile argumentu niewystarczającej, by zatrzymać wartościowych pracowników w ojczyźnie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
mat1986@o2.pl@o2.pl
mat1986@o2.pl@o2.pl 08-08-2019 23:13

Ta dobroć która jest teraz w Polsce, to praca mojego znajomego który żeby zarobić 5000 w Polsce pracuje po 300 godzin w miesiącu. Pytam się gdzie przy takim trybie pracy jest czas na cokolwiek poza pracą.

W Polsce specjaliści zaczynają zarabiać, to fakt. Ale nie zwykli ludzie. Tym bardziej po długim pobycie za granicą gdzie zwykle wykojemy proste prace.

Fakt fatalny kurs korony mnie irytuje. Chciałbym jak każdy czuć siłę zarobków norweskich w Polsce(pln) i Europie (euro). Lecz niestety tak nie jest.

Ale nie przesadzaj cię pensje w Norge są dobre i w Norwegii starcza na życie. I odłożyć też można pracując normalnie, a nie po 300 godzin w miesiącu.
Pozdrawiam
Kierowca autobusu

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
ad wolanski
ad wolanski 04-08-2019 20:08

Lewactwo i tęczowa zaraza próbuje destabilizować sytuacje ale im to nie wychodzi!

-10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 04-08-2019 16:04

Za norweskie pensje w Norwegi to można opłacić rachunki i kupić jedzenie w Szwecji bo na norweskie nie stać. Zeby zarabiać trochę więcej trzeba się ostro nakombinować. Co innego gdy przyjedzie się tu żyć skromnie i odkładać, wtedy sporo można zaoszczędzić na polskie realia, ale co to za kraj, który mimo ogromnego bogactwa daje żyć swoim mieszkańcom na krawędzi? W Polsce choć wypłaty mniejsze to mimo wszystko ludzie mogą sobie na więcej w kraju pozwolić niż rodziny polskie w Norwegi a ambitni ludzie maja nieporównywalnie większe możliwości w Polsce niż za granica. Za granica Polaków potrzebują głównie do ciężkiej i mało płatnej pracy. Miejmy nadzieje ze w Norwegi znów się polepszy klasie robotniczej. Co z tych odłożonych pieniędzy na przyszłe pokolenia? Każdy mądry człowiek wie ze w życiu jest tak ze jedno pokolenie ciężko pracuje, oszczędza a drugie wszystko przepuszcza, szczególnie jeśli rodzice w edukacje dzieci nie inwestowali.

-20
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kamil Przybył
Kamil Przybył 04-08-2019 13:46

Co za lewacki artykuł, rząd daje młodym szansę na większy zarobek i lepszy start na życie, a lewactwo itak narzeka.
Ja się bardzo cieszę z PiS, obecnie to najlepszy rząd od wielu dekad. W kraju żyje się coraz lepiej i oby tak dalej.

-8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tomasz Lenartowicz
Tomasz Lenartowicz 03-08-2019 13:00

Rozbieżność interesów ekonomicznych w odniesieniu do emigracji zarobkowej jest oczywista. Norweski chłop z Vestland zatrudniający młodych Polaków, z dyplomami wyższych uczeni, nie będzie zadowolony z prób zatrzymaniach tychże w Polsce. Sami zainteresowani muszą odpowiedzieć sobie na pytanie czy wyłącznie pieniądze określą ich egzystencję.

36
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Solomun .
Solomun . 03-08-2019 10:53

Torba w Krate i przed siebie!

13
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
ad wolanski
ad wolanski 03-08-2019 07:57

Norki sie boją ze braknie im murzynów do pracy że tak o tym piszą?

-37
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
cham
cham 03-08-2019 02:58

A poza tym! Niech polskie wladze placa. Beda ci chlopcy mieli dwa razy tyle

12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
6 rzeczy, które musisz wiedzieć o Gjeldsregisteret

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o Gjeldsregisteret

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas