Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Polska żegna maseczki i kwarantannę. To koniec obostrzeń nad Wisłą

Emil Bogumił

24 marca 2022 09:13

Udostępnij
na Facebooku
Polska żegna maseczki i kwarantannę. To koniec obostrzeń nad Wisłą

Minister zdrowia poinformował o zniesieniu obostrzeń 24 marca. (zdjęcie archiwalne) Fot. Krystian Maj/KPRM, Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił termin zniesienia obostrzeń w Polsce. Szef resortu poinformował, że od 28 marca środki ostrożności zostaną zachowane jedynie w podmiotach leczniczych.
Do najważniejszych zmian należy wycofanie obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych oraz likwidacja kwarantanny, izolacji domowej oraz kwarantanny wjazdowej. – Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Tutaj bardzo ważnym zastrzeżeniem jest fakt, że zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych – ogłosił 24 marca Adam Niedzielski. Rząd rekomenduje używanie maseczek w dużych skupiskach ludzi, m.in. w środkach transportu publicznego. Zalecenie nie będzie jednak obowiązkiem zapisanym w rozporządzeniu lub ustawie.

Przekroczenie polskiej granicy jak dawniej

– Od poniedziałku znosimy izolację domową, kwarantannę dla współdomowników i kwarantannę graniczną – poinformował Adam Niedzielski. W najbliższych dniach rząd doprecyzuje także zasady, które będą obowiązywały osoby chcące wykonać test pod kątem zakażenia koronawirusem. – Od 1 kwietnia będziemy zmieniali politykę testowania. Testy będą dostępne na zlecenie lekarskie, ale oczywiście w ramach tego zlecenia lekarskiego będą bezpłatne – doprecyzował szef resortu zdrowia.
Obecni na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski, Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka oraz dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Grzegorz Juszczyk zwrócili uwagę, że na zniesienie obostrzeń pozwala stabilna sytuacja w polskich szpitalach. – Najważniejszym elementem naszej obserwacji jest sytuacja w szpitalach. Mimo zdecydowanie większej liczby zakażeń w piątej fali, liczba hospitalizacji utrzymywała się poniżej poziomu 20 tys. Wariant omikron okazał się zdecydowanie mniej dolegliwy – argumentował minister zdrowia.

Ostatnie wydarzenia bez wpływu na pandemię

– Dobre wskaźniki zobowiązują nas do podejmowania takich decyzji. Perspektywy i to, jak prognozujemy przebieg dalszej liczby zakażeń, a także sytuacja międzynarodowa, są pozytywne. Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieć znaczącą redukcję zakażeń i hospitalizacji – poinformował Adam Niedzielski. Dodał też, że ostatnie wydarzenia mogące mieć wpływ na sytuację epidemiczną – powrót dzieci do szkół i napływ uchodźców – nie doprowadziły do załamania systemu opieki zdrowotnej. – Oba te zjawiska nie przyczyniły się do przełamania tendencji spadkowej – argumentował w czwartek szef resortu zdrowia.

Karty Lokalizacji podróżnego będą nadal obowiązkowe. – Nie dotyczą tylko sytuacji związanych z COVID-19, a wszelkich zagrożeń, które mogą wystąpić – argumentował w czwartek szef GIS Krzysztof Saczka.

Obecni na konferencji dziennikarze dopytywali, czy rząd bierze pod uwagę możliwość powrotu obostrzeń w późniejszym terminie. – Największy znak zapytania dotyczy okresu wrześniowego. Zawsze jest ryzyko, że pojawi się nowa mutacja. Na razie nie mamy takich sygnałów. Na razie będziemy utrzymywali stan epidemii, być może przekształcając go za jakiś czas w okres zagrożenia epidemicznego. To pozwala nam korzystać z instrumentarium epidemicznego. Na wrzesień będziemy się w szczególny sposób przygotowywali – podsumował Adam Niedzielski.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok