Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Polska wśród najbardziej homofobicznych państw Europy: wypada najgorzej w UE

Emil Bogumił

13 maja 2022 16:30

Udostępnij
na Facebooku
7
Polska wśród najbardziej homofobicznych państw Europy: wypada najgorzej w UE

Na zdjęciu: uczestnicy festiwalu Oslo Pride. Fot. Ida Toldnæs/Oslo Pride

ILGA-Europe – grupa promująca interesy lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych w Europie – opublikowała nowy ranking mierzący poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Polska zajęła w nim ostatnie miejsce wśród państw Unii Europejskiej. Z kolei Norwegia znalazła się w grupie krajów najbardziej zaangażowanych w obronę praw osób LGBTI.
Reklama
– Polska sięgnęła homofobicznego dna przez ostatnie 6 lat, obniżając swoją pozycję w rankingu ILGA-Europe. W 2020 roku spadliśmy na ostatnią pozycję wśród krajów UE, którą konsekwentnie utrzymujemy – stwierdza Kampania Przeciw Homofobii, która razem z Fundacją Trans-Fuzja odpowiadała za analizę prawa nad Wisłą. – Polska jest krajem, którego prawodawstwo traktuje osoby LGBT+ najgorzej w całej Unii Europejskiej sytuując nas tuż obok Rosji. Musimy natychmiast zmienić kurs obrany przez władze konsekwentnie wywierając społeczną presję na polski rząd – komentują organizacje.

Publikowany od 2009 roku ranking nie bierze pod uwagę zdania opinii publicznej, a uwzględnia normy prawodawcze ustanowione w danym kraju. Poziom równouprawnienia mierzy się w siedmiu kategoriach:

  • równość i zakaz dyskryminacji, 
  • rodzina, 
  • przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, 
  • wolności obywatelskie (tj. wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji), 
  • uzgodnienie płci i integralność cielesna, 
  • prawo do azylu, 
  • integralność cielesna osób interpłciowych.

Polska jak… Białoruś

W najnowszym rankingu ILGA-Europe Polska zdobyła 13 proc. na 100 możliwych i zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. W skali badanych państw Eurazji gorzej wypadły Białoruś, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.
Po raz siódmy z rzędu najlepszym wynikiem może pochwalić się Malta (92,02 proc.). Kolejne lokaty zajęły Dania, Belgia, Norwegia oraz Luksemburg. Wysokie miejsca zajęły także pozostałe państwa nordyckie – Szwecja (6. miejsce), Islandia (9. miejsce) oraz Finlandia (12. miejsce). Największą zmianę odnotowano w Łotwie (17 proc. w 2021 i 22 proc. w 2022 roku). Państwo wprowadziło w ciągu ostatnich 12 miesięcy orientację seksualną jako przesłankę chronioną w Kodeksie Karnym. 

– Pozytywny trend przed wojną można było zaobserwować również w Ukrainie (19 proc.), która przygotowując się do wejścia do Unii Europejskiej podjęła określone działania na rzecz równouprawnienia osób LGBT+, takie jak zniesienie ograniczeń dot. oddawania krwi przez mężczyzn wchodzących w relacje seksualne z innymi mężczyznami – zwraca uwagę KPH.
Ranking ILGA-Europe 2022

Ranking ILGA-Europe 2022

Osoby analizujące polskie prawodawstwo zwracają uwagę, że w ciągu ostatniego roku nie zmieniło się nic, co mogłoby poprawić sytuację Polski. Do największych minusów zaliczają się brak równości małżeńskiej oraz brak zapisów w Kodeksie Karnym, które chroniłyby osoby LGBT+ przed homo- i transfobiczną przemocą. KPH negatywnie ocenia także dalszą możliwość prowadzenia „terapii” konwersyjnych oraz konieczność pozywania do sądu rodziców w sytuacji potrzeby zmiany płci.

Źródła: KPH, rainbow-europe.org
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Rafal Kutermak

1 dzień temu

W mysl idei o tolerancji, musicie tolerowac fakt , ze was nie toleruje, teczowe dziwolagi. Moze zrozumiecie , ze Art. 10. - Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Rzym.1950.11.04. daje mi prawo do "wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji ..... ".Mowie to wam , ja ostatni z ludzi na planecie malp.

io500

2 dni temu

ta ,,waszaNorwegia,, jak widze usuwa te komentarze, ktore naruszaja lewacki regulamin a z tego wynika jasno, ze mozna lzyc od wszystkich sku....ow na Swiecie obecnemu Rzadowi, prawicy, Katolikom i Narodowcom a w redakcji klaszcza i tancza ,,Kolko graniaste,,. Brawo! Popieram....tylko nie mowcie o Rzadzie homofoby boscie tacy sami a moze lepsi w tym sporcie.

io500

2 dni temu

a to juz totalnie niesprawiedliwe. Ja np kupilem w tamtym roku jeden kubik flag lgbt bo taniej wypadalo jak drewno do palenia wiec wyrobilem norme za duza czesc moich ziomkow.

Rafal Kutermak

3 dni temu

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
MałeMi

4 dni temu

Tęczowo w mózgach też mają??

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Jan Kowalski

4 dni temu

Jaka homofobia? Polowa rzadu z naczelnikiem panstwa wlacznie to pedaly i nikomu to nie przeszkadza. W zadnym rzadzie tylu ich nie ma co w Polsce.

Facebook Messenger YouTube Instagram