Z powodu suszy i wyjątkowo mało obfitych plonów rolnikom w całej Norwegii zaczęło brakować paszy dla zwierząt gospodarskich – sytuacja jest na tyle poważna, że część z nich rozważa oddanie ich na rzeź. Jedynym wyjściem dla kilku tysięcy hodowców może okazać się importowanie karmy z zagranicy.
Norweski odpowiednik Sanepidu (Mattilsynet) ostrzega jednak przed sprowadzaniem paszy m.in. z Europy Wschodniej i Polski, ponieważ może ono poskutkować rozprzestrzenieniem się w Norwegii groźnych chorób zakaźnych. Inspektorzy Mattilsynet boją się, że w kraju wybuchłaby epidemia afrykańskiego pomoru świń.
Afrykański pomór świń (ASF) – wirusowa choroba, której źródło zakażenia stanowią świnie domowe i dzikie. Ze względu na duże ryzyko rozprzestrzenienia choroby chore osobniki są zabijane. Obowiązuje też całkowity zakaz wwozu żywych zwierząt oraz surowego i mrożonego mięsa z krajów, w których wystąpiły przypadki zachorowania.
Odradzają karmę ze Wschodu
Pracownicy Mattilsynet podkreślają, że w Norwegii panuje obecnie bardzo dobra sytuacja, jeśli chodzi o zdrowie zwierząt hodowlanych, wśród których występuje niewiele chorób zakaźnych. Import paszy na własną rękę ich zdaniem może być jednak dużym zagrożeniem ze względu na brak kontroli źródła pochodzenia – największe obawy dotyczą rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń oraz gorączki Q, bakteryjnej choroby owiec i bydła.
Wśród krajów, przed którymi Mattilsynet ostrzega rolników, znalazły się Estonia, Litwa, Łotwa, Czechy, Rumunia, Węgry i Polska, gdzie pierwszy przypadek ASF odnotowano już w 2014 roku.
Import tylko pod kontrolą
Pracownicy Mattilsynet prowadzą obecnie rozmowy na temat importu paszy z „bezpiecznych” krajów sąsiedzkich: Szwecji i Finlandii. Sytuacja pogodowa jest jednak w tym roku ciężka w całej Europie Północnej, dlatego możliwe są problemy z zakupem odpowiedniej ilości karmy z zaufanych źródeł. Rolnicy, którzy mimo wszystko zdecydują się na sprowadzenie pożywienia na własną rękę, zobowiązani są do zgłoszenia tego faktu do Mattilsynet oraz sprawdzenia bezpieczeństwa dostawcy i zgodności z przepisami dotyczącymi importu.
25-07-2018 09:04
18-07-2018 11:56
0
0
Zgłoś
16-07-2018 22:17
4
0
Zgłoś
16-07-2018 21:33
4
0
Zgłoś
16-07-2018 20:25
16-07-2018 19:59