Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Polska pasza na czarnej liście sanepidu. Mattilsynet nie pozwala jej importować Aktualności
Maja Zych 16 lipca 2018
12:47

Polska pasza na czarnej liście sanepidu. Mattilsynet nie pozwala jej importować

7
Skomentuj
Rolnikom może brakować pożywienia dla nawet 12 tys. zwierząt. wikimedia.org / ThorRune / CC BY-SA 3.0
Z powodu suszy i wyjątkowo mało obfitych plonów rolnikom w całej Norwegii zaczęło brakować paszy dla zwierząt gospodarskich – sytuacja jest na tyle poważna, że część z nich rozważa oddanie ich na rzeź. Jedynym wyjściem dla kilku tysięcy hodowców może okazać się importowanie karmy z zagranicy.
Norweski odpowiednik Sanepidu (Mattilsynet) ostrzega jednak przed sprowadzaniem paszy m.in. z Europy Wschodniej i Polski, ponieważ może ono poskutkować rozprzestrzenieniem się w Norwegii groźnych chorób zakaźnych. Inspektorzy Mattilsynet boją się, że w kraju wybuchłaby epidemia afrykańskiego pomoru świń.
Reklama

Afrykański pomór świń (ASF) – wirusowa choroba, której źródło zakażenia stanowią świnie domowe i dzikie. Ze względu na duże ryzyko rozprzestrzenienia choroby chore osobniki są zabijane. Obowiązuje też całkowity zakaz wwozu żywych zwierząt oraz surowego i mrożonego mięsa z krajów, w których wystąpiły przypadki zachorowania.

Odradzają karmę ze Wschodu

Pracownicy Mattilsynet podkreślają, że w Norwegii panuje obecnie bardzo dobra sytuacja, jeśli chodzi o zdrowie zwierząt hodowlanych, wśród których występuje niewiele chorób zakaźnych. Import paszy na własną rękę ich zdaniem może być jednak dużym zagrożeniem ze względu na brak kontroli źródła pochodzenia – największe obawy dotyczą rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń oraz gorączki Q, bakteryjnej choroby owiec i bydła.

Wśród krajów, przed którymi Mattilsynet ostrzega rolników, znalazły się Estonia, Litwa, Łotwa, Czechy, Rumunia, Węgry i Polska, gdzie pierwszy przypadek ASF odnotowano już w 2014 roku.

Import tylko pod kontrolą

Pracownicy Mattilsynet prowadzą obecnie rozmowy na temat importu paszy z „bezpiecznych” krajów sąsiedzkich: Szwecji i Finlandii. Sytuacja pogodowa jest jednak w tym roku ciężka w całej Europie Północnej, dlatego możliwe są problemy z zakupem odpowiedniej ilości karmy z zaufanych źródeł. Rolnicy, którzy mimo wszystko zdecydują się na sprowadzenie pożywienia na własną rękę, zobowiązani są do zgłoszenia tego faktu do Mattilsynet oraz sprawdzenia bezpieczeństwa dostawcy i zgodności z przepisami dotyczącymi importu.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
ANETA0109
ANETA0109 25-07-2018 09:04
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Tomasz Lenartowicz
Tomasz Lenartowicz 18-07-2018 11:56

Stygmatyzowanie Polski jako źródła zła nie jest w Norwegii nowością. Przykładów można wymienić wiele, ale po co? Ważne aby nie pomylić bezpardonowej walki rynkowej z pozorami zachowania higieny.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 16-07-2018 22:17

...irku januszu nieuku!
...w Norwegii rządzi prawica już 2 gą kadencje
...a po drugie od kiedy to šwinie jedzą siano!???

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Ireneusz Drohomirecki
Ireneusz Drohomirecki 16-07-2018 21:33

Nie wiedziałem że choroby typu afrykański pomór świń są roznoszone poprzez paszę typu siano o której mowa w artykule ale skoro w Norwegii rządzi lewica to może się i tak zdarzyć że Wizz-air latający z Polski do Norwegii będzie na lotniskach dezynfekowany bo co polskie to zaczyna im śmierdzieć i niesie zagrożenie dla norske lewistan

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 16-07-2018 20:25
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 16-07-2018 19:59
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
kris w
kris w 16-07-2018 18:00
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz

Bliżej nas