Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Polska odmawia podpisania Światowego Paktu w sprawie Migracji. ONZ i Norwegowie komentują

Hanna Jelec

21 listopada 2018 11:52

Udostępnij
na Facebooku
17
Polska odmawia podpisania Światowego Paktu w sprawie Migracji. ONZ i Norwegowie komentują

Szef MON zapowiedział na antenie radiowej Jedynki, że Polska nie zamierza podpisać paktu migracyjnego. flick/CC-BY-2.0/MSZ

Norweskie gazety głośno komentują stanowisko Polski w sprawie ONZ-owskiego paktu dotyczącego migracji na świecie. Choć polscy politycy zaakceptowali w lipcu wstępną wersję regulacji, we wtorek Polska oficjalnie zapowiedziała, że nie podpisze dokumentu. Podobnie zadecydowały m.in. USA, Austria, Węgry, Czechy i Bułgaria. Wszystkie kraje deklarują, że dokument, który miał rozwiązać problem, może przyczynić się jedynie do spotęgowania liczby nielegalnych imigrantów i uchodźców.
Rozmowy dotyczące paktu ONZ dotyczącego migracji na świecie trwają od 2017 r. Choć oficjalnie zakładano podpisanie ostatecznej wersji w grudniu bieżącego roku, coraz więcej krajów wyraża niezadowolenie z obecnej formy dokumentu. Okazuje się, że stanowisko tych państw popiera spora liczba norweskich internautów.

Światowy Pakt w sprawie Migracji (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration – GCM) ma być pierwszym dokumentem kompleksowo regulującym międzynarodowe przepływy osób. Mimo że pakt nie będzie posiadał mocy prawnie wiążącej, powinien upowszechnić pewne standardy dotyczące migracji i ułatwić państwom ONZ współpracę w tej kwestii. Dokument ma zostać podpisany w Marrakeszu w grudniu 2018 r.

„Dobra decyzja, Polsko”

Informacja o decyzji Polski oraz Izraela w sprawie podpisania Światowego Paktu w sprawie Migracji obiegła Europę 20 listopada. Dzień później jest to jeden z wiodących tematów w wydaniach norweskich dzienników.
Po oficjalnej deklaracji polskich i izraelskich polityków w sprawie niepodpisywania dokumentu, niektóre norweskie serwisy informacyjne skrytykowały oba kraje za „niesolidarne podejście do wspólnoty ONZ”.

Wśród Norwegów nie brakuje jednak także głosów poparcia. Aftenposten i Dagbladet przypominają, że do tej pory podpisania Światowego Paktu w sprawie Migracji odmówiły także inne kraje, m.in. Bułgaria, Węgry, Austria, Czechy czy USA. Internauci szeroko komentują sprawę w mediach społecznościowych i podkreślają, że sprawa paktu ONZ dzieli również norweskich polityków i samych obywateli. Zdaniem wielu rację ma tu m.in. minister Błaszczak, który sugeruje „wypracowanie innego rozwiązania”. Pakt, który ma kompleksowo określać normy dotyczące światowej migracji, nie zażegna bowiem obecnego kryzysu migracyjnego.

Polska chce innego rozwiązania

Decyzja o niepodpisywaniu paktu ONZ przez Polskę została ogłoszona już na początku listopada tego roku. Wtedy działania Polski w tej sprawie zapowiedział Premier Mateusz Morawiecki. 20 listopada oficjalna deklaracja padła też z ust ministra Błaszczaka. Polityk zapowiedział na antenie radiowej Jedynki: „Uważamy, że to nie jest dobre rozwiązanie. To nie jest metoda, która pozwoliłaby ograniczyć kryzys migracyjny, a wręcz przeciwnie tylko by spotęgowała kryzys i spotęgowała jego skutki”.

Pakt zamierza za to podpisać Norwegia, która kilka tygodni temu zapowiedziała przeznaczenie części swojego budżetu rządowego na zwiększenie limitu uchodźców oraz silniejsze zaangażowanie się w sprawy związane z nielegalnymi migrantami.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Albercik Polonus

25-11-2018 19:16

Teraz norweski rząd będzie ssał z tubylców ile się da żeby zapchać krainę fiordów imigrantami przeznaczając część budżetu na ich fikcyjną asymilację...brawo wy...

Harry Angel

23-11-2018 17:51

W Polsce chociażby mniejszość niemiecka ma 2 posłów w parlamencie. Więc nie załatwiaj się tutaj podcierając się Polską

INOJENOPOCOlol

23-11-2018 10:29

Integracja to utopia! Jakie prawa i przywileje ma innowierca w krajach strikte muzułmańskich?

Tomasz Lenartowicz

22-11-2018 14:29

Umiejetnosc rozróżnienia miedzy propaganda dla mas a rzeczywista polityka spoleczna jest miernikiem rozumienia swiata. Norweska praktyka w odniesieniu do imigrantów nie ma nic wspólnego ze skladanymi deklaracjami. Patrz ilu imigrantów dostalo prawo pobytu w królestwie w 2017.

Josef Satan

22-11-2018 10:37

high_octane napisał:
W Norwegii nie ma rzadu, jest rezim. Z reszta nie tylko w Norwegii. Wladza to zwykle pacholki na uslugach swiatowej finansjery. Stoltenberg szef nato od przerzutu heroiny z Afganistanu. Telewizja to zwykla tuba propagandowa.

Tobie to sie albo kraje pomylily, albo zyjesz w alternatywnej rzeczywistosci.
Ostateczna opcja jest zespol natrectw z naciskiem na przewaga obsesji.

high octane

22-11-2018 00:17

W Norwegii nie ma rzadu, jest rezim. Z reszta nie tylko w Norwegii. Wladza to zwykle pacholki na uslugach swiatowej finansjery. Stoltenberg szef nato od przerzutu heroiny z Afganistanu. Telewizja to zwykla tuba propagandowa.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok