Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegia liderem rankingu wolności prasy. Polska znowu spada Aktualności
Monika Pianowska 22 kwietnia 2020
12:10

Norwegia liderem rankingu wolności prasy. Polska znowu spada

6
Skomentuj
Według autorów raportu w polskich mediach dominują stronniczy dyskurs i mowa nienawiści. adobe stock/ licencja standardowa
Podobnie jak w poprzednich latach kraje nordyckie zdominowały czołówkę najnowszej listy państw, w których prasa cieszy się największą wolnością. Kolejny rok z rzędu na pierwszym miejscu rankingu międzynarodowej organizacji pozarządowej Reporters Without Borders (Reporterzy bez Granic), opublikowanego w kwietniu, zajęła Norwegia. Tuż za nią uplasowały się Finlandia, Dania i Szwecja. W raporcie wzięto pod uwagę 180 państw.
Polska natomiast zaliczyła spadek o trzy oczka, lądując na 62. pozycji, czyli dopiero w drugiej trzeciej stawki. To najgorszy wynik odkąd nasz kraj uwzględnia się w rankingu, czyli od 2013 roku, a jeszcze pięć lat temu mieścił się w drugiej dziesiątce. W tegorocznej edycji World Press Freedom Index stwierdzono m.in., że na wolność wypowiedzi w niezależnych mediach wpływają próby kontroli wymiaru sprawiedliwości podejmowane przez polski rząd i rosnące sankcje wobec dziennikarzy za zniesławienie.
Reklama
Poniżej: Skrót rankingu RSF 2020.
Niektóre sądy stosują bowiem obecnie art. 212 Kodeksu karnego, na mocy którego pracownikowi prasy grozi nawet rok więzienia, chociaż kodeks cywilny zapewnia obywatelom wszelką możliwą ochronę w razie zniesławienia.

Kontrola i propaganda

Podkreślono także, że stronniczy dyskurs i mowa nienawiści dominują w państwowych mediach, które przekształcono w tubę dla rządowej propagandy, a nowi kierownicy nie uznają ani opozycji, ani neutralności wśród pracowników, w związku z czym zwalniają tych, którzy nie chcą się dostosować.
Reporterzy bez Granic nie pozostawili jednak z czystym kontem nawet Norwegii. W podsumowaniu oceny napisano m.in. o inicjatywie obywatelskiej przeciwko prokuratorowi generalnemu, którego gazeta VG wraz ze Związkiem Redaktorów i Dziennikarzy pozwała za utrudnianie dostępu do dokumentów dotyczących użycia broni przez policję.

W ogólnym rozrachunku jednak to poziom pluralizmu, niezależności, autocenzury, struktury prawnej i jawności mediów w kraju fiordów oceniono najkorzystniej.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
baster pl
baster pl 23-04-2020 20:26

Hahahah Norwegia i wolność prasy to brzmi równie groteskowo co USA - strażnikiem pokroju na świecie.
Ten który spłodził ten bzdurny artykuł powinien się mocno rozpędzić a ściana sama go znajdzie.

-8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Janek1972
Janek1972 23-04-2020 19:28

PolAker - w kaczystanie to dopiero jest zamordyzm i reżim totalny - z powodu wyimaginowanego wirusa wprowadzony został zakaz wstępu do lasów (już niby zniesiony, ale jednak nie - bo niby susza) i chodzić w maseczkach aż do czasu wynalezienia szczepionki (1,5 roku??). Gospodarka stoi, ludzie nie mają na chleb, firmy bankrutują a samobójstwa popełniane są lawinowo (obecnie brak statystyk - GUS wiedział zapewne dużo wcześniej co się świeci) ! Jak dobrze wiemy wirus mutuje (często ręką ludzką), więc truć nas będą szczepionkami od ludobójcy gates'a co roku aż do całkowitej depopulacji i zupełnego zniewolenia + inwigilacja na potęgę. Z ostatnich tygodni - złoża naturalne, surowce nie są już własnością Polaków. Nie zostało nam już dosłownie nic !!! - nie widzicie tego ? Ode mnie - j...ć wszystkie rządy pookrągłostolcowe ! Wyjątkiem była tylko Samoobrona A. Leppera i niech spoczywa w spokoju. Pewnie patrzy teraz z politowaniem na ten łez godny padół gdzie Polak Polakowi najgorszym wrogiem...

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 22-04-2020 20:39

W Polsce propaganda to z prawej to z lewej, można przynajmniej wybrać. W Norwegi poprawność polityczna taka ze szybciej przeczyta się o lądowaniu ufo w Centrum Oslo niż o tym ze murzyn jest czarny.

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
C B
C B 22-04-2020 20:08

W rankingu nie widzę Chin. Powinny być na 10. miejscu - tuż przed Niemcami

28
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
ppp ppp
ppp ppp 22-04-2020 19:00

Ale bzdura.Za to w Norwegii przechodza jedynie artykuly politycznie poprawne o imigrantach,czy LGBT.Nie wolno tutaj napisac nic wbrew temu.Gdzie wiec jest ta wolnosc prasy??jakos jej nie widze.

-5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
55555555 55555555
55555555 55555555 22-04-2020 17:07

Przestańcie "przedrukowywać" te głupoty w takie bajki nawet nie wierzą 10 latki ... a i Norwedzy już też przestają ... ja rozumiem że wam za to płacą ale jest jakaś granica przyzwoitości i szacunku do samego siebie , prawda?

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas