Aktualności

Północ pustoszeje: z Nordland wyjechało najwięcej mieszkańców od 20 lat

Maja Zych

07 grudnia 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku
4

Statystycznie od lipca do września każdego dnia liczba ludności w Nordland zmniejszała się o 8 osób. pixabay.com / Der_Wersianer / Pixabay License

Północ Norwegii od zawsze słynęła z ostrego klimatu, dziewiczej natury i dużo niższej gęstości zaludnienia niż w pozostałych częściach kraju. Dane zebrane przez Centralne Biuro Statystyczne (SSB) pokazują jednak, że w ciągu ostatnich miesięcy liczba osób, które opuszczają tereny dalekiej północy, drastycznie wzrosła – w tegoroczne wakacje z okręgu Nordland wyprowadziło się aż 2822 mieszkańców.
Przedstawiciele SSB zapewniają, że podobnych statystyk nie obserwowali od przynajmniej 20 lat – zaledwie w ciągu trzech wakacyjnych miesięcy liczba mieszkańców Nordland zmniejszyła się o 702 osoby.

Szokujące dane

W ciągu ostatnich 20 lat żaden okręg w Norwegii nie odnotował większego spadku liczby ludności w ciągu trzech miesięcy niż obecnie Nordland. Od lipca do września 2019 roku wyjechało stamtąd aż 2822 osób, podczas gdy na przeprowadzkę na daleką północ zdecydowało się jedynie 2110 Norwegów – oznacza to, że w krótkim czasie liczba mieszkańców spadła tam aż o 702 osoby.

Przedstawiciele SSB potwierdzają, że w porównaniu z innymi regionami Norwegii jest to wyjątkowo silny spadek w tak krótkim czasie – ostatni raz porównywalne dane odnotowano w Finnmarku w trzecim kwartale 1998 roku.

Według danych Centralnego Biura Statystycznego aż 36 z 44 gmin w Nordland odnotowało od lipca do września tego roku negatywny wzrost liczby mieszkańców.

Nasilą się lokalne problemy

Negatywny wzrost ludności dla północnych obszarów może się też wiązać z dużymi trudnościami finansowymi oraz cięciami, które nie ominą publicznych placówek, takich jak szpitale czy szkoły.

Zdaniem przewodniczącego Rady Okręgu Nordland Tomasa Norvolla bardzo niepokojące jest, że również gminy i duże miasta, które powinny być centralnymi ośrodkami regionu, nie odnotowują wzrostu – takie tendencje mogą znacząco wypłynąć również na dalszy rozwój północnych okręgów.
Norvoll uważa również, że problemem dalekiej Północy jest też dużo bardziej widoczne zjawisko starzejącego się społeczeństwa, które powstrzymuje inwestorów i przedsiębiorców przed tworzeniem nowych projektów.

– Jeśli zamierzasz tworzyć nowe firmy, to wymaga to osób w wieku produkcyjnym, które mogą tworzyć i być w tych miejscach pracy – podkreśla.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka

12-12-2019 23:18

JOKER81 napisał:
daj spokuj Joanna.
co tam robic ?

Mam parę pomysłów, dlatego kusi

Joanna Kuchnicka

10-12-2019 23:55

A mnie wciąż kusi...

MORSY LØRENSKOG .

07-12-2019 19:32

Też bym stamtąd uciekał

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram