Paweł Adamowicz pełnił funkcję prezydenta Gdańska nieprzerwanie od 1998 roku.
fotolia.com/ royalty free
19 stycznia o godz. 12:00 w gdańskiej bazylice Mariackiej rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe prezydenta Pawła Adamowicza. Do świątyni w pierwszej kolejności mogli wejść zaproszeni goście, lecz dla tych, którzy się nie zmieścili, zostanie wyemitowana transmisja. W południe na cześć prezydenta w mieście wybrzmiały syreny.
W mszy, którą poprowadzi Sławoj Leszek Głódź, poza bliskimi Pawła Adamowicza oraz mieszkańcami miasta, wezmą udział polscy i zagraniczni politycy. Urna z prochami tragicznie zmarłego prezydenta spocznie właśnie w bazylice Mariackiej. Jego rodzina poprosiła o nieprzynoszenie kwiatów i zniczy. Do wieczora w całym kraju będzie obowiązywać żałoba narodowa.
MN
Będą dodatkowe ekrany
W pogrzebie prezydenta Gdańska wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, premier Mateusz Morawiecki, jak również Piotr Gliński, Łukasz Szumowski, Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz oraz były premier Leszek Miller. Pawła Adamowicza pożegnają również włodarze polskich miast i zagranicznych miast partnerskich Gdańska, m.in. Sopotu, Gdyni, Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Lublina, Poznania, Gliwic, Rotterdamu, Lipska, Hamburga czy Bremy.
Przybędą też byli prezydenci i premierzy: Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Marek Belka, Włodzimierz Cimoszewicz, Kazimierz Marcinkiewicz, Waldemar Pawlak i Jerzy Buzek.
Osoby, które nie zmieszczą się w bazylice, będą mogły wspólnie pożegnać prezydenta Gdańska poza jej murami. Transmisja z uroczystości pogrzebowych pojawi się na telebimach ustawionych w pięciu miejscach: na Długim Targu, ul. Długiej, Targu Węglowym, w parku Świętopełka i Ołowiance. Będą też dodatkowe głośniki.
fot. Adam Świerszcz
Od rana z ruchu będzie wyłączony obszar Głównego Miasta z granicami wzdłuż Podwala Staromiejskiego i Przedmiejskiego, nie wjedzie się też z Targu Drzewnego na ul. Szeroką, Św. Ducha, Targ Węglowy oraz z ul. Bogusławskiego w ul. Okopową.
Rodzina Pawła Adamowicza poprosiła, by na pogrzeb nie przynosić zniczy i kwiatów, lecz zamiast tego wesprzeć WOŚP i Hospicjum im. ks. Dutkiewicza w Gdańsku.
Długie pożegnanie
Hołd zmarłemu włodarzowi Gańska można było przedtem oddać w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie w czwartek pojawiła się trumna z ciałem zamordowanego prezydenta. ECS było czynne przez całą dobę.
W piątek natomiast odbył się ostatni spacer zmarłego prezydenta. O godz. 17 z ECS wyruszył kondukt ulicami miasta do bazyliki Mariackiej. Trasa objęła miejsca szczególnie ważne dla Adamowicza, m.in. kościół św. Mikołaja, dom przy ul. Mniszki, I LO w Gdańsku i pomnik Jana Sobieskiego. Do północy w bazylice trwało wspólne czuwanie i modlitwy za prezydenta Gdańska.
Tragiczny finał WOŚP
Adamowicz zmarł 14 stycznia w wyniku ciężkich ran serca, przepony oraz narządów wewnątrz jamy brzusznej po tym, jak został zaatakowany nożem podczas niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do ataku doszło 13 stycznia tuż przed godziną 20, w kulminacyjnym momencie finału, przed tzw. światełkiem do nieba. Uzbrojony 27-letni napastnik wtargnął na scenę, zadając prezydentowi trzy rany kłute. Paweł Adamowicz pełnił funkcję prezydenta Gdańska nieprzerwanie od 1998 roku.
Reklama
14-02-2019 15:27
27-01-2019 16:10
1
0
Zgłoś
27-01-2019 15:07
0
-1
Zgłoś
27-01-2019 13:46
1
0
Zgłoś
21-01-2019 15:02
20-01-2019 19:13
0
0
Zgłoś
20-01-2019 08:30
19-01-2019 19:48
12
0
Zgłoś