Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Prezydent Gdańska nie żyje. Tragiczny finał WOŚP Aktualności
Maja Zych 14 stycznia 2019
13:35

Prezydent Gdańska nie żyje. Tragiczny finał WOŚP

Skomentuj
Paweł Adamowicz pełnił funkcję prezydenta Gdańska od 1998 roku. wikimedia.com/ fot. Rudolf H. Boettcher / CC BY-SA 4.0
14 stycznia w godzinach popołudniowych podczas konferencji prasowej poinformowano o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który został zaatakowany nożem podczas niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezydent zmarł w wyniku ciężkich ran serca, przepony oraz narządów wewnątrz jamy brzusznej.
Do ataku doszło 13 stycznia tuż przed godziną 20, w kulminacyjnym momencie finału, przed tzw. światełkiem do nieba. Uzbrojony 27-letni napastnik wtargnął na scenę, zadając prezydentowi trzy rany kłute.

Lekarze walczyli do końca

Po zamachu prezydent Adamowicz był przez kilkadziesiąt minut reanimowany na miejscu zdarzenia, zanim przewieziono go do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W szpitalu operowano go przez pięć godzin. Lekarze przetoczyli Adamowiczowi 41 jednostek krwi – co odpowiada 20 litrom krwi. Niestety, mimo starań całego sztabu medycznego, życia prezydenta nie udało się uratować.

Norwegowie o ataku

Atak na prezydenta Gdańska jest głośno komentowany przez media na całym świecie, w tym też w Norwegii. Zdarzenie śledziły niemal wszystkie norweskie gazety, na bieżąco informując o stanie zdrowia Pawła Adamowicza.

Spekuluje się także na temat powodu ataku na prezydenta Gdańska. Wiele mediów jako możliwą przyczynę podaje napiętą sytuację na polskiej scenie politycznej – gazety takie jak VG czy Dagbladet wspominają także, że prezydent Adamowicz był politykiem o postępowych poglądach, który w swoich działaniach – w przeciwieństwie do obecnego rządu – wspierał ruchy LGBT oraz mniejszości etniczne i religijne. Telewizja TV2 przytoczyła też wypowiedź Jurka Owsiaka, który za atak obwinił „atmosferę nienawiści”, tworzoną przez partię rządzącą.
screenshot: vg.no
screenshot: abcnyheter.no
Reklama
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane ze względu na obraźliwą treść i agresywny styl wypowiedzi

Bliżej nas