Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Odzyskaj nadpłacony podatek z Norwegii

Reklama

Aktualności

Pogodowa katastrofa w Norwegii. Upały niszczą północ, deszcze nękają południe i zachód

Emil Bogumił

03 września 2024 10:06

Udostępnij
na Facebooku
1
Pogodowa katastrofa w Norwegii. Upały niszczą północ, deszcze nękają południe i zachód

Topnienie wiecznej zmarzliny na Svalbardzie doprowadza m.in. do zwiększenia wilgotności w regionie. Fot. Lars Grinde, Instytut Meteorologiczny

Wszystkie północne regiony Norwegii oraz Svalbard odnotowały najgorętszy sierpień w historii. Ocieplenie najszybciej postępuje w pobliżu Oceanu Arktycznego. W tym samym czasie południową i zachodnią część kraju nękają deszcze.
W Vestland odnotowano drugi najbardziej mokry sierpień w historii. Ilość opadów była 80 proc. wyższa od normy. W sierpniu, na stacji pomiarowej w Gullfjellet, spadło do 27 sierpnia 615 milimetrów deszczu. To historyczny wynik zarówno dla gminy Bergen, jak i całego okręgu Vestland. Poprzedni (2019) wynosił 544,3 milimetrów opadów. Do końca miesiąca ilość opadów wyniosła 757,9 mm. To drugi wynik w historii całego kraju fiordów.

W całym kraju zanotowano o 30 proc. więcej opadów niż zwykle. Miesiąc ten był siódmym najbardziej mokrym sierpniem w serii pomiarów sięgającej 1901 roku.

Najwięcej opadów spadło w Hovlandsdal (164 proc. więcej od normy), Brekke (148 proc. więcej od normy) oraz Gullfjellet (120 proc.) więcej od normy. Wszystkie miejscowości znajdują się w Vestland. W całym kraju ustanowiono cztery rekordy dobowe oraz 41 rekordów miesięcznych. W skali kraju spadło o 30 proc. więcej opadów niż zwykle. Lato 2024 było drugim najbardziej mokrym od 1901 roku.

Mokre południe, sucha północ

W sierpniu 60 stacji pomiarowych w Norwegii ustanowiło nowe rekordy ciepła. Większość znajdowała się na Svalbardzie oraz północy kraju fiordów. Odchylenia wahały się od czterech do sześciu stopni powyżej normy w Troms oraz Finnmark. W tym samym czasie w Vestland odnotowano średnią temperaturę jednego stopnia poniżej normy. Okręgi Nordland, Troms i Finnmark odnotowały w 2024 roku najgorętszy sezon letni w historii pomiarów.
W Troms oraz Finnmark odnotowano zarówno najcieplejszy sierpień w historii, jak i cały sezon letni.

W Troms oraz Finnmark odnotowano zarówno najcieplejszy sierpień w historii, jak i cały sezon letni.Fot. Fotolia

Dramat na Svalbardzie

Szczególnie trudna sytuacja obserwowana jest na Svalbardzie. We wszystkie dni sierpnia odnotowano temperaturę powyżej normy, średnio 5 stopni wyższą od normalnej. Najwyższy maksymalny pomiar wyniósł 22,5 stopnia i została zmierzony 8 sierpnia na Bjørnøya. Archipelag odnotował trzeci rekord ciepła w sezonie letnim z rzędu. Na dwóch stacjach meteorologicznych dopuszczalną dla regionu temperaturę przekroczono o 10 stopni Celsjusza.

Granica 10 stopni oddziela klimat polarny od klimatu umiarkowanego zimnego, zatem fakt, że została przekroczona trzykrotnie w ciągu dwóch lat, mówi nam coś o wyjątkowej sytuacji klimatycznej na Svalbardzie~ Jostein Mamen, klimatolog Instytutu Meteorologicznego.

Jak zwraca uwagę Instytut Meteorologiczny, obserwowana w Norwegii sytuacja pogoda wynika ze zmian klimatu. Jej głównymi wyzacznikami są nadmierne opady na zachodzie i południu oraz wyraźne ocieplenie na północy. – Obecne ulewne deszcze to tylko przedsmak tego, czego możemy spodziewać się w przyszłości – podsumowują.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jan Kowalski

03-09-2024 12:30

Wedlug mnie poziom opadow w Vestlandet po 10 latach posuchy wrocil do normy. Zadnych dramatycznych zjawisk nie zaobserwowalem.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok