Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do startu rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Pies w nagrzanym samochodzie: zadzwoń na policję, do właściciela lub sam wejdź do auta

Emil Bogumił

27 sierpnia 2023 08:30

Udostępnij
na Facebooku
Pies w nagrzanym samochodzie: zadzwoń na policję, do właściciela lub sam wejdź do auta

Jeśli ocena stanu psa nie pozwala czekać na przyjazd służb, sami możemy wyciągnąć zwierzę z samochodu. Fot. PxFuel

Norweskie Ministerstwo Rolnictwa i Żywności przypomina wszystkim właścicielom psów, że czworonogów nie należy zostawiać samych w samochodzie. Jak wynika z badań resortu, temperatura w pojeździe może wynosić nawet 85 stopni Celsjusza. Urzędnicy przypominają zasady postępowania, którymi należy kierować się, gdy zwierzęciu grozi niebezpieczeństwo.
– Nawet jeśli samochód jest zaparkowany w cieniu, w samochodzie może być niesamowicie gorąco. Jeśli w środku dnia na zewnątrz są 22 stopnie, to wewnątrz samochodu, gdy jest na słońcu, może być nawet 85 stopni – przypomina minister rolnictwa Sandra Borch. Jak wynika z danych Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, w ciągu pięciu godzin temperatura w pojeździe może wzrosnąć o ponad 60 stopni Celsjusza.

Tabela przygotowana przez Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności.

Każdego roku psy w samochodach narażone są na przegrzanie, przypomina Ministerstwo. Najgorszą konsekwencją sytuacji może być śmierć zwierzęcia.. Oznakami poważnego wzrostu temperatury czworonogów mogą być ciężkie dyszenie, niestabilność, zdezorientowanie zwierzęcia, suchość i zaczerwienienie błon śluzowych oczu i warg oraz omdlenia.

Co zrobić, gdy zobaczysz zwierzę w samochodzie?

Jeśli zwrócimy uwagę na zwierzę narażone na przegrzanie w pojeździe, w pierwszej kolejności powinniśmy podjąć próbę skontaktowania się z właścicielem samochodu.

Kontakt z właścicielem możemy nawiązać przy pomocy Zarządu Dróg Publicznych (Statens vegvesen). Na numer 2282 należy wysłać SMS o treści REGNR, po którym wpiszemy numer rejestracyjny samochodu.

Jeśli próba skontaktowania się z właścicielem nie powiedzie się, kolejnym krokiem powinno być powiadomienie policji lub Urzędu ds. Bezpieczeństwa. Jeśli zwierzę cierpi, a dotychczasowe kroki okazały się nieskuteczne, możemy samodzielnie wejść do pojazdu i pomóc zwierzęciu. –  Musisz być przekonany, że zwierzę cierpi i przygotować się na wyjaśnienie policji, dlaczego włamanie było konieczne – przypomina ministerstwo.
Pomóc przegrzanemu zwierzęciu polega na zwilżeniu go niezbyt zimną wodą. Dalsze kroki postępowanie i leczenie powinno odbywać się pod nadzorem lekarza weterynarii.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Żywności
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok