kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Aktualności

Paszporty covidowe w drodze: znamy ich założenia

Emil Bogumił

05 maja 2021 14:06

Udostępnij
na Facebooku
8

Głównym tematem środowej konferencji były tzw. paszporty covidowe. Fot. Ida Dahl Nilssen/SMK, flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Premier Erna Solberg podała szczegóły dotyczące wprowadzenia tzw. paszportów covidowych w Norwegii. Specjalne certyfikaty miałyby zawierać informacje o szczepieniu, zakażeniu koronawirusem oraz wynik testu na COVID-19. Dokument będzie funkcjonował na podobnych zasadach do tych, którymi charakteryzuje się jego unijny odpowiednik.
Reklama
Prezes Rady Ministrów przedstawiła założenia certyfikatu, nazywanego przez polityków UE „green pass”, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 5 maja. – Będziemy mogli wykorzystać taki certyfikat do coraz większego otwierania naszego społeczeństwa. Dlatego pracujemy nad stworzeniem bezpiecznego dokumentu, któremu możemy zaufać. Im więcej korzyści ma wynikać z posiadania certyfikatu, tym ważniejsza staje się dyskusja na temat podstawy prawnej. Liczymy na dobrą współpracę ze Stortingiem, abyśmy mogli szybko załatwić sprawę – przyznała Erna Solberg.

Osoby posiadające tzw. green pass będą mogły podróżować do innych państw bez ograniczeń w postaci m.in. kwarantanny. W trakcie imprez i spotkań towarzyskich nie będą wliczane do limitu gości, który wynika z obostrzeń. Rządzący chcieliby, żeby posiadanie dokumentu umożliwiało normalne funkcjonowanie w gminach, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia. Kwestia podróży międzynarodowych jest dyskutowana z organami Unii Europejskiej. Zarówno norwescy, jak i unijni politycy chcą, by certyfikat zwalniał z kwarantanny wjazdowej również w Norwegii. – Otworzymy granice, kiedy będziemy funkcjonowali systemem, któremu możemy zaufać – skomentowała Erna Solberg. – Dalej rozważamy, czy zaszczepione osoby mogą również zostać zwolnione z kwarantanny wjazdowej. Ale jesteśmy zależni od programów, które mogą dokumentować status szczepionek w bezpieczny sposób, abyśmy mogli zapobiegać rozwojowi zakażeń – dodał minister zdrowia Bent Høie.

Surowe ograniczenia wjazdu przedłużone

Rada Ministrów postanowiła również utrzymać obowiązywanie restrykcji wjazdowych. Oznacza to, że do Norwegii może wjechać jedynie wąskie grono osób. Jeśli podróż nie jest określana jako konieczna, obowiązkowe jest odbycie 10-dniowej kwarantanny w hotelu. Ograniczenia zostały przedłużone do odwołania, co najmniej do 24 maja.

Komunikat Rady Ministrów
Przepisy zaostrzono 29 stycznia 2021 roku.

Przepisy zaostrzono 29 stycznia 2021 roku. Źródło: stock.adobe.com/standardowa/Piotr Wawrzyniuk

Ulgi dla sportowców i zaszczepionych

Erna Solberg poinformowała także o zwiększeniu grona osób należących do tzw. grupy chronionej. Od piątego maja będą to osoby zaszczepione oraz te, które przyjęły pierwszą dawkę w okresie od trzech do 15 tygodni i nie wyjeżdżały przez ostatnie 10 dni z Norwegii, a także chorujący na COVID-19 w ciągu sześciu miesięcy. Nie są one zaliczane do limitu gości, którzy mogą uczestniczyć w spotkaniu z domownikami. Rząd umożliwił także powrót najważniejszych rozgrywek piłki ręcznej oraz piłki nożnej.

Komunikat Rady Ministrów

W najbliższych tygodniach norweski rząd skupi się na wdrożeniu w życie tzw. paszportów covidowych. Prace mają nawiązywać do działań unijnych. W związku z tym certyfikaty powinny obowiązywać jeszcze przed wakacjami.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


io500

09-05-2021 14:49

,, Otworzymy granice, kiedy będziemy funkcjonowali systemem, któremu możemy zaufać – skomentowała Erna Solberg. – Dalej rozważamy, czy zaszczepione osoby mogą również zostać zwolnione z kwarantanny wjazdowej. Ale jesteśmy zależni od programów, które mogą dokumentować status szczepionek w bezpieczny sposób, abyśmy mogli zapobiegać rozwojowi zakażeń – dodał minister zdrowia Bent Høie....,, Emil- to Ty tak napisales czy Ona tak powiedziala. Jesli Ty to masz nieopisane wrecz zdolnosci do prania mozgow, jesli Ona......to pozostaje zlozyc kondolencje Norewgom .

Joanna Kuchnicka

06-05-2021 23:34

oldmiras napisał:
Cała Europa się otwiera, a w tym jebanym grajdole kwarantanna hotelowa! Żeby ich pop...liło!

Chlopie widac ze masz DOSC. Ale nie wiadomo z jakiego powodu.
Nie masz pomyslu na to z kim pogadac. Dzwon.

mart enty

06-05-2021 23:18

Wojciech1987aa napisał:
Dałem łapkę w górę a jest w dół

Bo z własnym pyrtkiem to trza umić

Wojciech1987aa

06-05-2021 10:03

Dałem łapkę w górę a jest w dół

Miroslaw Drozdz

05-05-2021 21:00

Cała Europa się otwiera, a w tym jebanym grajdole kwarantanna hotelowa! Żeby ich pop...liło!

makoooskiiiii!!!!!

I tak grzecznie będziesz się legitymował tym paszportem w kolejce do ryanair-a żeby posrać się przed sąsiadami ze wsi "kurunami"

Wojciech1987aa

05-05-2021 15:34

Zakazać im wjazdu do Unii Europejskiej do odwołania a grubą babe przerobić na parówki

Lusia60

05-05-2021 15:31

Paszporty beda dzialac ale do Norwegii zakaz wjazdu.Niczym getto

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram