Spiesz się, zostało tylko:

9
DNI

Ostatnia szansa na rozliczenie podatku!

Odzyskaj podatek

Aktualności

Para królewska przyjęła pierwszą dawkę szczepionki: ruszył powolny proces szczepień w Norwegii

Emil Bogumił

14 stycznia 2021 10:25

Udostępnij
na Facebooku
1

Para królewska została zaszczepiona przez wzgląd na pełnienie wysokiej funkcji w państwie. Fot. Sven Gj. Gjeruldsen, The Royal Court

Do 13 stycznia udało się zaszczepić 25 tys. Norwegów, poinformowała norweska służba zdrowia. Żmudnie przeprowadzany proces spotkał się z krytyką, na którą odpowiedzieli rządzący. Z kolei pracownicy pałacu opublikowali wiadomość, w której informują o przyjęciu szczepionki przez parę królewską.
Reklama
83-letni król Harald i królowa Sonja otrzymali pierwszą dawkę szczepionki 13 stycznia. – Para królewska otrzyma drugą dawkę za trzy tygodnie – poinformował Svein Gj. Gjeruldsen, odpowiadający za komunikację pałacu z mediami. Para królewska otrzymała dawkę poza obowiązującą w Norwegii kolejką. – Rząd zaoferował szczepionkę z uwagi na rolę króla i królowej. Cieszymy się, że nasza propozycja została przyjęta. Jestem pewien, że to działanie spotka się ze zrozumieniem mieszkańców Norwegii – skomentował sprawę minister zdrowia Bent Høie.

Norwegia nie radzi sobie z procesem szczepień?

Do 15 stycznia udało zaszczepić się 25 tys. mieszkańców kraju fiordów. W tym samym czasie pierwszą dawkę przyjęło ponad 100 tys. Szwedów i Duńczyków. Przyczyny powolnego procesu wyjaśnił Geir Bukholm, odpowiadający za kontrolowanie chorób zakaźnych w Norweskim Instytucie Zdrowia Publicznego (FHI). – Przyjęliśmy wcześniej zaplanowane dla Norwegii tempo. Szczepionki, które w tym tygodniu trafiły do kraju, dopiero w kolejnym zostaną rozdysponowane do poszczególnych gmin. W związku z tym, mamy tydzień do tyłu. Poza tym, chcemy mieć pewność, że każda zaszczepiona osoba będzie miała możliwość przyjęcia w odpowiednim czasie drugiej dawki – skomentował Bukholm. Norwegia dysponuje 136 tys. dawek szczepionki. 50 tys. trafiło do gmin, a 45 tys. do szpitali i placówek medycznych. Część pozostałych jest przechowywana w magazynach i zostanie użyta jako druga dawka.

Plan szczepień w Norwegii:
1. Mieszkańcy domów opieki i wybrane grupy pracowników służby zdrowia
2. 85 lat i więcej oraz wybrane grupy personelu medycznego
3. 75-84 lata
4. 65-74 lata oraz osoby pomiędzy 18. a 64. rokiem życia z ciężkimi chorobami
5. 55-64 lata z dolegliwościami
6. 45-54 lata z dolegliwościami
7. 18-44 lata z dolegliwościami
8. 55-64 lata
9. 45-54 lata

Do 14 stycznia odnotowano w Norwegii 57 282 przypadków zakażenia koronawirusem. 509 osób zmarła w wyniku COVID-19 lub chorób współistniejących. W połowie stycznia 163 osoby wymagały hospitalizacji.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Danny Boy76

14-01-2021 22:25

To jest kpina przy takich podatkach. Brak szacunku do swoich obywateli

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram