Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Oszukali cały świat, by przyciągnąć turystów: „wyspa bez czasu” to tylko chwyt reklamowy Aktualności
Maja Zych 26 czerwca 2019
11:45

Oszukali cały świat, by przyciągnąć turystów: „wyspa bez czasu” to tylko chwyt reklamowy

17
Skomentuj
Całą sytuacją zaskoczeni byli też sami mieszkańcy Sommarøy. flickr.com / Sommarøy Arctic Hotel Tromsø / CC BY 2.0
W ostatnim czasie informacja o norweskiej wyspie Sommarøy, która jako pierwsze miejsce na świecie chce zostać całkowicie wolna od czasu, obiegła niemal cały świat. O inicjatywie mieszkańców, którzy zdecydowali się wyrzucić zegarki i przedstawić petycję o uwolnienie wyspy ze strefy czasowej, rozpisywały się nie tylko największe media w Norwegii, ale też tysiące znanych zagranicznych gazet i portali. Cała sprawa okazała się być jednak nie pomysłem lokalnej społeczności, ale… zwykłym chwytem reklamowym.
Historia o miejscu wolnym od czasu to element kampanii państwowej firmy Innovasjon Norge, która miała przyciągnąć na Sommarøy turystów – aby puścić wiadomość w świat, wydano niemal pół miliona koron.
Reklama

Nie chcieli dłużej oszukiwać

Pomysłodawcy stworzenia kampanii reklamowej opartej na historii o wyspie bez czasu – czyli państwowa firma Innovasjon Norge, która zajmuje się promocją kraju fiordów – sami przyznali się do „niewielkiego” oszustwa. Projekt, na który wydano prawie pół miliona koron, miał zwrócić uwagę świata na północną Norwegię jako atrakcyjnego regionu turystycznego. Kiedy sprawa obiegła media w niemal wszystkich krajach, inicjatorzy uznali, że to najwyższy czas, aby wyjaśnić niedopowiedzenia i dłużej nie wprowadzać ludzi w błąd.

– Poza tym przyciągnęliśmy uwagę, o którą chodziło. Lub nawet więcej, niż chcieliśmy – powiedziała dyrektor ds. turystyki Bendte Bratland w rozmowie NRK. – W sumie był to bardzo udany wyczyn. Kilka kreatywnych osób w Innovasjon Norge wpadło na pomysł tej zimy i wdrożyliśmy go w niektórych miejscach w północnej Norwegii.

Bratland przyznała też, że rozumie, że ich kampania mogła sprawić, że niektórzy poczuli się nieco oszukani. Dodaje jednak, że podstawą dobrej reklamy jest przede wszystkim dobra historia.

Mieszkańcy zaskoczeni

Oprócz mediów oraz widzów i czytelników na całym świecie, sprawą zaskoczeni byli też sami mieszkańcy Sommarøy – okazuje się, że znaczna większość z nich nie miała pojęcia o kontrowersyjnej formie promocji wyspy. Również duża część zegarków, które lokalna społeczność miała symbolicznie zawiesić na jednym z mostów, okazała się być częścią kampanii Innovasjon Norge – teraz, kiedy prawda ujrzała światło dzienne, zegarki są jednak zdejmowane.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
io500
io500 01-07-2019 17:16

wlasnie w opiniach pod poprzednim Waszym artykulem to wlasnie napisalem a Wy obudziliscie sie dzisiaj! REKLAMA!... i tylko naiwni ludzie uwierzyliby w ten cyrk! Biorac tak wiele elementow zaleznych od mierzenia czasu po zwykla swiadomosc ludzka- wszak bedac rozbitkiem na bezludnej wyspie czy na tratwie ratunkowej tez skreslamy dni.

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
55555555 55555555
55555555 55555555 28-06-2019 16:29

Jakie oszustwo po prostu promocja regionu .... mnie dziwi tylko że oni wydali 500.000 NOK na to

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 27-06-2019 23:42
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 27-06-2019 19:24
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 27-06-2019 19:07

Asikhb napisał:
Drapakpilot napisał:
Czemu od razu cebulaków?
Ta pani ma taki styl wypowiedzi. Niestety...Wszyscy którzy cieszą się życiem są cebulakami, nie mają mózgu, są lewakami itp itd...szkoda,że grochowa i inni forumowi flustraci nie chcą ,,za żadne skarby,,powiedzieć skąd ta nienawiść do Norwegii,dlaczego ich przepędzono stąd..i najważniejsze dlaczego będąc w Polsce przesiadują na tym forum obrzydzając do granic zdrowego rozsądku wszystko co norweskie...może ich nie stać na spłacenie chwilówki?..a może tak tradycyjnie...żeby innym nie było lepiej
Ps. mata przecież w Polsce fejsbuki,tłitery,naszeklasy..hmmm.?..chyba ,że tam mają już też was dosyć

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Karta kredytowa w Norwegii - kiedy może być dla nas obciążeniem ?

Karta kredytowa w Norwegii - kiedy może być dla nas obciążeniem ?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas