Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Ostrzejsze wymagania, by otrzymać świadczenia z NAV. Prawica z propozycją zmian Aktualności
Maja Zych 19 marca 2019
14:40

Ostrzejsze wymagania, by otrzymać świadczenia z NAV. Prawica z propozycją zmian

1
Skomentuj
Politycy chcą zaktywizować starsze osoby, które nawet nie starają się znaleźć pracy. Fotolia.com / Royalty Free
Komisja ds. pracy w partii Høyre wyszła w ubiegłym tygodniu z propozycją zaostrzenia wymagań dla pracowników, którzy otrzymują świadczenia z Urzędu Pracy i Pomocy Społecznej (NAV). Chcieli, żeby wszystkich osób do 40 roku życia dotyczył tzw. aktivitetsplikt, czyli obowiązek podjęcia aktywności, aby jak najszybciej powrócić do pracy. Podczas zebrania partii 16 marca pomysł spotkał się jednak z tak dużym poparciem, że zadecydowano o rozszerzeniu go na… wszystkich mieszkańców Norwegii.
Dane Centralnego Biura Statystycznego (SSB) pokazują, że odkąd dwa lata temu wprowadzono taki wymóg wśród osób poniżej 30 roku życia, liczba korzystających z pomocy z NAV spadła. Politycy liczą dlatego, że podobny efekt uda się osiągnąć wśród reszty społeczeństwa.
Reklama

Aktivitetsplikt, czyli obowiązek współpracy z pracodawcą i urzędem w celu stworzenia planu działań, mającego pomóc w jak najszybszym powrocie na rynek pracy. Może polegać m.in. na uczestnictwie w kursach zawodowych. Od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje wszystkich świadczeniobiorców poniżej 30 roku życia.

Może dotyczyć wszystkich

Wprowadzony dwa lata temu aktivitetsplikt ma mobilizować młodych pracowników do aktywizacji na rynku pracy oraz szybszego powrotu do wykonywania części lub wszystkich obowiązków. Osoby, które nie będą wywiązywać się z wymaganych obowiązków, mogą spotkać się z wstrzymaniem wypłat świadczeń społecznych. Obecnie takie przepisy obowiązują jedynie osoby do 30 roku życia, jednak zgodnie z nowymi planami partii rządzącej mogłyby być rozszerzone na wszystkich mieszkańców Norwegii. Politycy Høyre argumentują pomysł sukcesem, jaki aktivitetsplikt odniósł wśród młodych pracowników.

– Widzimy, że młodzi szybciej rozpoczynają pracę i naukę, zamiast biernie siedzieć na świadczeniach społecznych. Uważamy, że nie ma dobrego uzasadnienia, żeby nie wprowadzać tego dla wszystkich grup, mimo że kosztuje to trochę więcej – uważa Heidi Nordby Lunde, przewodnicząca Oslo Høyre.

Dobry efekt dla rynku pracy

Propozycja Høyre spotkała się też z poparciem niektórych norweskich badaczy, którzy uważają, że państwo powinno inwestować w inicjatywy, które mogą przyczynić się do wzrostu aktywności zawodowej wśród mieszkańców, którzy od lat mają problem ze zdobyciem lub utrzymaniem pracy.

– To ludzie, którzy mogli nigdy nie pracować, imigranci, którzy mieli problem z wejściem na rynek pracy i ludzie z problemami zdrowotnymi i uzależnieniami – mówi Simen Markussen z Frischsenteret, zajmującego się badaniami społeczno-ekonomicznymi.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
jahu201
jahu201 19-03-2019 20:48

Jak na razie ukarano Norman ów za szpiclowanie na granicach /normanów.. Dobre!

Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas