Aktualności

Ostatni dzwonek, by wydać stare korony. W piątek tracą ważność

Natalia Szitenhelm

14 października 2019 12:39

Udostępnij
na Facebooku

Starymi banknotami 50 i 500 koron można zapłacić za zakupy tylko o piątku. flickr.com/Norges Bank/CC BY-ND 2.0

18 października stare banknoty 50 NOK i 500 NOK zostaną wycofane z obiegu. Jeśli ktoś jest jeszcze w posiadaniu starych koron o tym nominale, powinien je wydać do piątku lub zdeponować na swoim koncie, radzi Norges Bank.
Reklama
Norges Bank wprowadził do obiegu nowe banknoty 50 i 500 NOK 18 października 2018. Dokładnie rok później stare banknoty stracą ważność. Oznacza to, że banki i sklepy nie będą już zobowiązane, by je przyjmować.

Nic straconego

Ci, którzy jednak nie zdążą wydać lub zdeponować starych koron o tym nominale na czas, nie muszą martwić się na zapas. Spóźnialscy będą nadal mogli wymienić banknoty w Norges Banku. 

A takich osób, jak wskazują dane Banku Norwegii, może być całkiem sporo. Na przełomie września i października w obiegu pozostawało bowiem ok. 8,1 mln starych banknotów 500 NOK i 12,4 mln starych banknotów o nominale 50 NOK, co – jak wskazuje bank – odpowiada 4,6 mld koron.

Korony, które tracą ważność, do obiegu wprowadzono w latach 1994-2001.

Wszystko dla bezpieczeństwa

Nowe wersje banknotów wprowadzono dla zwiększenia bezpieczeństwa – użyte zabezpieczenia mają jeszcze lepiej chronić przed fałszerstwami, a także ułatwić rozpoznanie podrobionych banknotów.
W nowej wersji banknotów wykorzystano motyw morza. Na 50-koronowym banknocie widać latarnię morską, zaś na 500-koronowym łódź.
W nowej wersji banknotów wykorzystano motyw morza. Na 50-koronowym banknocie widać latarnię morską, zaś na 500-koronowym łódź.
Norges Bank / Nils S. Aasheim
Norges Bank
Norges Bank

Stare korony wychodzą z obiegu

Proces wymiany starych banknotów rozpoczął się 30 maja 2017. Tego dnia do obiegu trafiły nowe 100- i 200-koronówki.

Norges Bank w tym roku w planach ma jeszcze wprowadzenie do obiegu nowego banknotu tysiąckoronowego.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram