Kurs korony może być najsłabszy w historii. DNB z czarnym scenariuszem na koniec roku Biznes i gospodarka
Maja Zych 26 sierpnia 2019
14:01

Kurs korony może być najsłabszy w historii. DNB z czarnym scenariuszem na koniec roku

12
Skomentuj
Słaba korona względem euro to zła wiadomość dla wszystkich, którzy planują wyjazdy do krajów w strefie euro. flickr.com /CC BY-ND 2.0 / Norges Bank
Eksperci finansowi zapowiadają, że ostatnie miesiące 2019 roku mogą przynieść znaczne osłabienie norweskiej waluty. Już na początku sierpnia mieszkańcy kraju fiordów doznali niemałego szoku, kiedy korona przekroczyła alarmujący kurs 10 NOK w stosunku do euro – to wynik, który obserwowano zaledwie kilka razy od czasu wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty. Teraz prognozy banku DNB Markets zakładają jednak, że korona może pobić dotychczas najsłabszy wynik w historii – eksperci przewidują bowiem, że pod koniec roku kurs względem euro może wynieść aż… 10,20 NOK.
Przewidywania DNB bazują na obecnej sytuacji gospodarczo-politycznej na świecie – zakładają reakcję korony w przypadku m.in. eskalacji wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi i Chinami czy perspektywie twardego Brexitu.
Reklama

Rekordowo słaby koniec roku

Zgodnie z notowaniami Norges Banku kurs korony wynosi obecnie 9,9593 NOK w stosunku do euro. Eksperci DNB przewidują jednak, że w najbliższych miesiącach norweska waluta może tracić na wartości, osiągając w okolicy Świąt Bożego Narodzenia historyczne słaby kurs względem europejskiej waluty – w tym okresie może on wynieść nawet 10,20 NOK. Tę opinię potwierdzają też eksperci z banku Nordea Markets, którzy uważają, że przewidywany przez DNB kurs jest jak najbardziej możliwy do osiągnięcia.

Niepewna sytuacja na świecie

W swoich prognozach finansiści uwzględnili prawdopodobną reakcję korony na możliwe zawirowania w gospodarce i polityce światowej. Duży wpływ na kursy walut może mieć m.in. dalsza eskalacja konfliktu na linii Chiny-USA oraz stałe zahamowanie rynków największych światowych mocarstw. Ponadto eksperci założyli też, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia, co dodatkowo zachwieje globalnymi rynkami. Na sytuację korony ma mieć też wpływ obniżająca się cena ropy naftowej, z którą ściśle związana jest większość inwestycji w norweskiej walucie – już teraz za baryłkę czarnego złota trzeba bowiem zapłacić poniżej 60 dolarów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Adam Krysiak
Adam Krysiak 16-09-2019 23:37

Dunczycy mają ropę i gaz. W 100 procentach wydobycie zapalają ich rynek a drugoe tyle eksportują. Duńczycy są też chyba lepszymi ekonomistami

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Onty_Ja_Gabriel_3.
Onty_Ja_Gabriel_3. 28-08-2019 11:43

Krzysztof155 napisał:
Dunczycy nie maja ropy, gazu , zyja czesciowo z turystyki ,a ich korona zawsze stoi wyzej , i DLACZEGO tak jest ?Jak to dlaczego, widać iż nie do końca znasz ich historię. Duńczycy przez stulecia byli piratami i dlatego są tacy bogaci. Cale swoje bogactwo schowali na Grenlandii. Dlatego też gdy Trump to odkrył, to teraz chce tą wyspę kupić.

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
high octane
high octane 28-08-2019 09:21

Dunczycy maja przemysl.

12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Krzysztof .......
Krzysztof ....... 27-08-2019 18:40

Dunczycy nie maja ropy, gazu , zyja czesciowo z turystyki ,a ich korona zawsze stoi wyzej , i DLACZEGO tak jest ?

32
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Onty_Ja_Gabriel_3.
Onty_Ja_Gabriel_3. 26-08-2019 23:04

Teraz tak na poważnie.
Jak w Norwegi korona spadnie do 20 groszy, to w tym samym dniu, zamienię moje polskie odłożone w skarpecie bogactwo, na korony i będę tu w Norwegi żył jak \"średni polaczkowy ślachcić\".
Ot, dlaczego, tak usilniem czekam na ten krach z norweskom koronom.

-17
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 26-08-2019 22:59

Jak ktoś ma ogromne pieniądze to na foreksie na takich wachaniach zarabia kupę kasy. Nie trzeba wielkiej inteligencji by się domyślić ze korona norweska za jakiś czas pójdzie ostro do góry, bardzo bogaty kraj i to jest oczywiste, wtedy ci, którzy zainwestowali w ta walutę zyskają.

10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Onty_Ja_Gabriel_3.
Onty_Ja_Gabriel_3. 26-08-2019 22:56

wolanski napisał:
Jakby korona była po 20 gr to byś lizał buty Polskiemu pracodawcy w Polsce zeby cie zatrudnił
Nie ładnie jest tak otwarcie pisać o sobie.
Napisz coś o innych nawet i o Mnie.
To, że ty sam miałeś problemy w polandi z zatrudnieniem i wynagrodzeniem, nie oznacza iż tak samo, mieli też inni.
Ja już dosyć dawno temu / jakieś 6-7 lat temu/ na tym nieszczęsnym forumie pisałem podobny tekst.
Iż dla mnie osobiście, korona może kosztować 20 groszy i zdania nie zmieniłem.
I ani wtedy, ani tym bardziej teraz, nie obawiałem - obawiam się się o żaden byt w polandi.
Ja do polandi nie muszę wracać na siłę.
Owszem mogę tam wrócić jednak nie mam takiej potrzeby, tu jest mi całkiem dobrze i znośnie, a jak korona spadnie do tych 20 groszy, to całe szemrane polaczkowo, zwinie swoje manele i będzie święty spokój z tym dotychczasowym bagnem.
I tyle.

-34
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
high octane
high octane 26-08-2019 22:48

Przy tym kursie korony, bezrobociu i ogolnym podejsciu zeby placic jak najmniej to nawet nie mysle, zeby wogole szukac jakiejkolwiek pracy w tym kraju.

Do inteligenta Gabriela przy kursie 20:1 nok/eur. Bedziesz mial od razu 100% inflacje, zarobki pozostana te same.

19
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Onty_Ja_Gabriel_3.
Onty_Ja_Gabriel_3. 26-08-2019 21:39

Dajecie się podpuszczać na puste tematy tworzone przez administrację, jedynie by podnieść oglądalność portalu.
Korona kosztowała już po kursie bankowym w 2008. 0, 3966 złotego, a w polandii kantory płaciły po 35 groszy i było super. Osobiście na rękę legalnie, dostawałem połowę tego co obecnie a i tak rządziłem w remizie na tańcach, gdy zjeżdżałem z saksów na wakacje.
Jak dla mnie osobiście, korona może być i po 20 groszy, a i tak będzie to w przeliczeniu na obecne polskie stawki w budowlance 3-4 razy więcej i to przy zwykłym 37,5 godzinnym tygodniu pracy.
Jak korona spadnie do 20 groszy, nie będzie się opłacać kupować polskie żarcie w biedronkach.
Już teraz w Szwecji można kupić lepszą wędlinę i piwo w podobnej cenie co w polandii.
A korona stoi przecież po 43 grosze.

-16
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 26-08-2019 21:37

Slaba korona oznacza wzrost eksportu. Dla zwykłych zjadaczy chleba to oznacza oczywiście gorsze czasy, ale nie dla bogatych. Jeśli ktoś interesował się trochę giełda, kryptiwalutami to takiemu będzie łatwiej zrozumieć jak działa światowa gospodarka, rządzi nią chciwość, manipulacja, emocje, niepewne kalkulacje, zyskują głównie grube ryby a plankton je żywi...

33
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Wakacje kredytowe w Norwegii – czy masz prawo do odroczenia rat?

Wakacje kredytowe w Norwegii – czy masz prawo do odroczenia rat?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas