kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Aktualności

Oslo wciska hamulce. Na razie nie luzuje kolejnych obostrzeń i zakazuje imprezowych autokarów

Monika Pianowska

09 czerwca 2021 11:00

Udostępnij
na Facebooku

Środki z 2 etapu planu ponownego otwarcia Oslo pozostają aktualne na razie do 18 czerwca. stock.adobe.com/licencja standardowa

Rada Miejska Oslo podjęła decyzję o przedłużeniu obowiązujących obecnie środków kontroli do 18 czerwca, poinformował przewodniczący Raymond Johansen podczas wtorkowej konferencji prasowej. Oznacza to, że stolica pozostaje na drugim etapie otwarcia społeczeństwa. Ponadto wprowadzono zakaz korzystania z imprezowych autobusów dla maturzystów, tzw. russebussów.
– Obecnie obserwujemy wysoki poziom zakażeń [koronawirusem – przyp. red.] wśród młodych ludzi oraz w dzielnicach, w których do tej pory był stosunkowo niski odsetek infekcji. Dlatego teraz decydujemy się postępować ostrożnie – powiedział Johansen.

Infekcje szczególnie wśród młodzieży

Po raz pierwszy od połowy marca poziom infekcji wzrósł w Oslo do 596 w zeszłym tygodniu, a 55 proc. spośród zarażonych to osoby z grupy wiekowej 16-19, pisze gmina w komunikacie prasowym z 8 czerwca. Szczególnie dużo zakażeń występuje w dzielnicach Nordre Aker, Vestre Aker, Frogner i Nordstrand.
Świętowanie licealistów w Norwegii w tym roku trwa dłużej.

Świętowanie licealistów w Norwegii w tym roku trwa dłużej. Źródło: User Sesse on en.wikipedia [Public domain]

Obecnie w Norwegii panuje russetid, czyli czas, w którym licealiści żegnają się z nauką w szkole przed egzaminami końcowymi. Oznacza on imprezy i przebywanie głównie poza domem, na potrzeby czego młodzież wynajmuje często busy i autokary. Władze Oslo uznały jednak, że bardzo trudno w takich okolicznościach zachować dystans i środki hamujące emisję wirusa, dlatego zabroniły wynajmowania tzw. russebusów.

Otwarcie na niezmienionym poziomie

Środki z 2 etapu planu ponownego otwarcia pozostają aktualne na razie do 18 czerwca. Zgodnie z nimi kawiarnie, puby i restauracje mogą pozostać otwarte, ale alkohol mogą serwować tylko do godz. 22:00. Nadal funkcjonują także siłownie i baseny, jednak ze ścisłymi ograniczeniami dotyczącymi liczby przebywających w pomieszczeniach osób i zachowania dystansu. Mogą odbywać się treningi i zajęcia rekreacyjne dla dzieci i młodzieży do lat 20., w grupach do 20 osób. Zajęcia sportowe na świeżym powietrzu są dozwolone dla 30-osobowych grup dla dzieci i młodzieży do 20. roku życia oraz 20-osobowych grup dla dorosłych.
Muzea, kina, teatry, sale koncertowe i podobne obiekty kulturalne i rozrywkowe mogą być otwarte, zaś imprezy w pomieszczeniach są dozwolone dla maksymalnie 20 osób, te mają wyznaczone stałe miejsca. Przy takim założeniu dopuszcza się też obecność do 50 osób na imprezach plenerowych. Bez stałych miejsc uczestników może być 30.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram