Aktualności

Ogrodzą najstarszą norweską katedrę. Wszystko przez podpalaczy

Natalia Szitenhelm

31 lipca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Katedra w Stavanger to najstarszy stojący budynek katedralny w kraju fiordów. stock.adobe.com/standardowa/Volha

Wokół XII-wiecznej - najstarszej w Norwegii - katedry w Stavanger stanie ogrodzenie. Okolica przy zabytku będzie także monitorowana po tym, jak w ciągu ostatnich tygodni kilka razy próbowano podpalić stuletnie drzewa rosnące przy katedrze.
Reklama
29 lipca policja z regionu Sør-Vest poinformowała, że doszło do podpalenia dwóch drzew w pobliżu katedry. To już kolejny raz w ciągu ostatnich tygodni, gdy ktoś je podpalił.

Poniżej: policja prosi o jakiekolwiek informacje, które pomogą znaleźć podpalacza. 

Trzeba chronić zabytek

Teraz wokół kamiennej katedry stanie ogrodzenie, zamontowany zostanie też monitoring. O sprawie poinformował serwis NRK, na łamach którego wypowiedział się właściciel jednej z firm prowadzących w zabytku prace renowacyjne. Przyznał, że mogło dojść do tragedii, a że podobnych incydentów było w ostatnim czasie kilka, trzeba chronić katedrę przez podpalaczami.
Nieznani sprawcy kilka razy podpalali drzewa wokół zabytku.

Źródło: stock.adobe.com/standardowa/Alex

Najstarsza w Norwegii

Katedra w Stavanger to najstarszy stojący budynek katedralny w kraju fiordów. To jedyna katedra, w której nieprzerwanie od XIV wieku wierni mogą się modlić, czy uczęszczać na nabożeństwa. Budowano ją przez 50 lat - od ok. 1100 r. do ok. 1150 r. W XIII wieku wybuchł w niej pożar, który spustoszył wnętrze świątyni. Odbudowano ją jednak i powiększono. Na przestrzeni lat katedra przechodziła wiele prac renowacyjnych, niektóre z nich spowodowały, że budynek zatracił swój średniowieczny wyraz. Zmieniło się to w połowie XX wieku, gdy prowadzono prace mające przywrócić dawny wygląd świątyni. 

Pod kryptą katedry archeolodzy natrafili na ślady z ok. IX w. świadczące o tym, że na terenie obecnej świątyni długo przed jej powstaniem miał miejsce pożar. Znaleziono też szkielety z ok. XI wieku - może to świadczyć o tym, że na miejscu, w którym stoi zabytek, wcześniej znajdował się inny kościół.  

Poniżej: katedra znajduje się w centrum miasta
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram